Problemy ze słuchem po 60. roku życia mogą być czynnikiem ryzyka demencji
- 22.07.2021
Problemy ze zrozumieniem rozmówcy, gdy w tle mówi wiele innych osób, mogą mieć związek z większym ryzykiem rozwoju demencji w przyszłości – informują naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, których wnioski opublikowało pismo „Alzheimer’s & Dementia”.
Skupienie uwagi na tym, co mówi do nas rozmówca lub rozmówcy, na przykład podczas dużego przyjęcia, jest szczególnie trudne dla wielu osób z chorobą Alzheimera. Wcześniejsze analizy wskazują, że osoby z nieleczonymi zaburzeniami słuchu w średnim wieku są aż pięciokrotnie bardziej narażone na demencję.
Badaniami objęto ponad 82 tys. kobiet i mężczyzn po 60. roku życia (osoby zarejestrowane w bazie UK Biobank). Na początku uczestnicy przeszli test, podczas którego mieli zidentyfikować liczby wypowiadane przez innych przy jednoczesnym odtwarzaniu w tle szumu białego. Następnie podzielono ich na trzy grupy w zależności od wyniku testu.
Po upływie 11 lat u 11 285 osób zdiagnozowano demencję. Okazało się, że uczestnicy, którzy wcześniej źle radzili sobie z identyfikowaniem liczb byli bardziej narażeni na rozwój otępienia.
– Choć demencja kojarzy się najczęściej z zaburzeniami pamięci, wiele osób doświadcza problemów ze zrozumieniem mowy w głośnym otoczeniu. Te badania wskazują, że może to być bardziej czynnik ryzyka rozwoju otępienia niż jego objaw, a co za tym idzie można nad nim pracować – mówi dr Katy Stubbs z organizacji Alzheimer’s Research UK.
Więcej na ten temat: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.12416 (PAP)
koc/ agt/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 22.07.2021 r.