Fundacja ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz organizatorzy akcji charytatywnej „Przegoń raka dla dzieciaka” rozpoczynają 18 listopada w Przedszkolu nr 20 w Rybniku przesiewowe badania USG jamy brzusznej oraz pachwin u dzieci. W ciągu 3 dni zostanie przebadanych ok. 300 dzieci.
Badania te są sfinansowane dzięki akcji biegowej „Przegoń raka dla dzieciaka”, w której grupa biegaczy – amatorów pokonała dystans ponad 900 km na odcinku Bagdad – Rzym, które ku zaskoczeniu wielu osób znajdują się w Polsce. Ta fantastyczna ekipa przekraczała nie tylko granice miast i wsi, ale przede wszystkim przy wsparciu wielu otwartych na pomaganie osób i firm, biegła po to, by poszerzać świadomość ludzi na temat chorób nowotworowych u dzieci.
– Przegoń raka dla dzieciaka ruszył w biegową trasę z Bagdadu do Rzymu i zebraliśmy ponad 100 tys. zł. Dzisiaj wspólnie z beneficjentem akcji, Fundacją ISKIERKA, zaczynamy badania USG dzieci przedszkolnych i ich rodzeństwa. Wierzymy, że nasz wysiłek pomoże wyprzedzić chorobę. Dzieci są naszym największym dobrem i chcemy aby ich dzieciństwo było zdrowe i beztroskie – mówią Małgorzata i Rafał Hawel, organizatorzy akcji „Przegoń raka dla dzieciaka”.
Obie strony zwracają szczególną uwagę na znacznie regularnej profilaktyki. Badania obrazowe, w tym właśnie ultrasonografia są najważniejszym narzędziem w rękach lekarzy specjalistów, pozwalającym dokładnie zobrazować i stwierdzić nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby. Dzięki takim działaniom można od razu rozpocząć dalszą diagnostykę i tym samym wdrożyć proces leczenia.
– Kiedy rodzice pytają mnie – jako onkologa dziecięcego – jakie badanie należy wykonać u dziecka w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, zawsze odpowiadam morfologię krwi oraz badanie USG jamy brzusznej. Badanie USG jest badaniem niebolesnym, nieinwazyjnym, nieszkodliwym, a bardzo dokładnie pokazującym narządy jamy brzusznej. Dzięki temu badaniu można często rozpoznać nowotwór kiedy jest jeszcze mało zaawansowany i nie daje żadnych
objawów. Najlepszym tego dowodem jest przypadek chłopca z Rybnika, który uległ wypadkowi samochodowemu, podczas podróży z dziadkami. W USG brzucha chłopca, wykonanym bezpośrednio po wypadku aby ocenić, czy nie ma zmian pourazowych, wykryto „przypadkowo” nowotwór. Aktualnie chłopiec jest leczony onkologicznie, a rodzice są wdzięczni, że tak szybko udało się rozpoznać chorobę (przy braku jakichkolwiek objawów!) i rozpocząć leczenie. Przypomnijmy, im szybsze wykrycie nowotworu tym większe szanse na jego wyleczenie – mówi dr n. med. Katarzyna Musioł, specjalistka chorób dzieci, specjalistka onkolog i hematolog dziecięcy, Ordynator Oddziału Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku.
Fundacja ISKIERKA od lat prowadzi akcje przesiewowych badań USG dla dzieci oraz organizuje i promuje wszelkie działania edukacyjne skierowane do rodziców. Wspólnie z licznymi podmiotami przeprowadziła łącznie 7 akcji profilaktycznych, w trakcie których udało się przebadać ponad 2500 osób, w tym także dorosłych.
– Bardzo istotny w naszej działalności jest także ten aspekt, kiedy jako organizacja pozarządowa dajemy rodzicom możliwość przebadania dzieci i pokazujemy jak ważna jest regularna profilaktyka. Tym bardziej więc cieszymy się, że przy takich akcjach wspierają nas inne osoby, organizacje czy podmioty tak jak ekipa z „Przegoń raka dla dzieciaka”, która swoją energię i chęć do pomagania przekuła w realne wspieranie. Naszym celem jest przebadanie dzieci pod kątem wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. W obecnej sytuacji jednak i niepewności związanej z pandemią COVID – 19 szykujemy różne warianty rozwiązań, rozważamy także zakup sprzętu medycznego wspierającego wczesną diagnostykę, by jak największa ilość dzieci została przebadana i by zebrane w trakcie akcji środki pracowały jak najdłużej” – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.
Wybór miejsca badań też nie jest przypadkowy, bowiem przedszkole jest przestrzenią dobrze znaną dzieciom, gdzie czują się swobodnie, bezpiecznie i dzięki temu można ograniczyć ich stres związany z badaniem. Badania są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzeństwa, aby już od najmłodszych lat pokazywać tej grupie, że badania są czymś normalnym i nie muszą wiązać się z bólem i chorobą. Organizatorzy chcą też przekonać rodziców, że udział w akcji i podejmowane przez nich kroki z zakresu regularnej profilaktyki mają realny wpływ na zdrowie ich dzieci.
Info i fot. Fundacja ISKIERKA
Data publikacji: 17.11.2021 r.