Program prehabilitacji i rehabilitacji w szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach objął 5 tys. pacjentów

Około 5 tys. pacjentów po zabiegach onkologicznych i ciężkich urazach twarzy skorzystało z programu prehabilitacji i rehabilitacji prowadzonego w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. To nie tylko przygotowanie do operacji i rehabilitacja, ale także edukacja zdrowotna oraz wsparcie żywieniowe.

Jak podkreślają lekarze, o ile rehabilitacja po ciężkich urazach jest powszechnie stosowana, o tyle wciąż rzadko mówi się o rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami w obrębie głowy i szyi. Tymczasem odpowiednie przygotowanie organizmu przed operacją może znacząco poprawić efekty leczenia i przyspieszyć powrót do zdrowia.

„Zaczynamy od diagnozy schorzenia, a następnie podejmujemy działania, które poprawiają kondycję pacjenta, tak aby naprawdę mógł uprawiać sport” – tłumaczyła kierownik katedry i kliniki chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej prof. Iwona Niedzielska, dodając, że przygotowanie do zabiegu obejmuje indywidualnie dobrane ćwiczenia fizyczne.

W Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach działa pracownia rehabilitacyjna wyposażona w sprzęt wspomagający terapię, m.in. lampę Bioptron, laser biostymulacyjny, piłkę Marsdena, igły do suchego igłowania, sprzęt do kinesiotapingu oraz specjalistyczny stół rehabilitacyjny. Pacjenci mają również dostęp do orbitreka, krokomierzy i analizatora składu ciała, co pozwala na monitorowanie ich kondycji.

„Pacjent musi być przygotowany do zabiegu, żeby w jak najlepszej kondycji przeszedł operację” – podkreśliła prof. Niedzielska. „Od momentu, kiedy zaczęliśmy wprowadzać te zmiany, jestem naprawdę zaskoczona, jak ogromne osiągnęliśmy sukcesy. Mamy głównie pozytywne wyniki, szczególnie w przypadku trudnych procedur zabiegowych, które jeszcze niedawno kończyły się różnymi powikłaniami, a rany goiły się bardzo długo” – dodała.

Równie ważna jest rehabilitacja pooperacyjna, która pomaga pacjentom szybciej wrócić do sprawności. Stosuje się w niej m.in. drenaż limfatyczny, terapię manualną oraz techniki zmniejszające obrzęki i dolegliwości bólowe, takie jak kinesiotaping.

Katowicki szpital również współpracuje z Poradnią Leczenia Pozajelitowego w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Lekarze wprowadzili również wsparcie żywieniowe, aby organizm pacjenta był odpowiednio wzmocniony.

„Rozpoczynamy żywienie kilka dni przed zabiegiem, niezależnie od wyników badań poziomu białka, ponieważ operacja to ogromne obciążenie dla organizmu. To bardzo istotne, bo pacjent prawidłowo odżywiający się i w dobrej kondycji unika powikłań” – wyjaśniła prof. Iwona Niedzielska.

Aby wspomóc pacjentów, już na etapie przygotowania do operacji zmienia się ich dietę. W niektórych przypadkach, przed zabiegiem, konieczne jest założenie dostępu do przewodu pokarmowego, np. poprzez PEG – rurkę zakładaną do żołądka, która pozwala na podawanie specjalistycznego pokarmu w okresie okołoperacyjnym. Dzięki temu pacjenci mają szansę na szybszy powrót do zdrowia i lepsze funkcjonowanie po operacji.

„Zdecydowanie, pacjent musi być odpowiednio przygotowany do leczenia. Kluczowe jest, aby najpierw przeprowadzić rehabilitację, dostosować dietę i kompleksowo przygotować pacjenta przed zabiegiem. Dopiero potem można przejść do samej operacji i leczenia onkologicznego” – podkreślił dr Tomasz Pierścieński, kierownik Poradni Leczenia Pozajelitowego w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

Niestety, jak zauważył Pierściński, w polskim systemie medycznym brakuje odpowiedniego przygotowania pacjentów do operacji. Często trafiają oni do specjalistów już po zakończeniu leczenia onkologicznego, w stanie skrajnego wyniszczenia. „Pacjenci, którzy trafiają do nas, mają średnią masę ciała około 35 kg. To jest masa, która naprawdę uniemożliwia normalne życie, a co dopiero walkę z chorobą podstawową” – powiedział ekspert.

Zespół Rehabilitacji Głowy i Szyi działa od 9 lat i objął około 5 tysięcy pacjentów. Jak podkreślają specjaliści, kompleksowa opieka okołozabiegowa pozwala uniknąć wielu powikłań, jednak nie jest obecnie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Prof. Niedzielska zaapelowała o wprowadzenie takich programów w innych ośrodkach i ich finansowanie. (PAP)

jms/ agz/, fot. Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0, via wikimedia.org

Data publikacji: 12.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również