Program zdalnego monitorowania stanu pacjentów w Łodzi

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi od nowego roku wprowadza program zdalnej opieki, dzięki której monitorowany będzie stan pacjentów kardiologicznych przebywających w domach. To już kolejny projekt z zakresu teleopieki realizowany przez łódzki magistrat.

– Łódź ponownie stawia na teleopiekę, czyli zdalne monitorowanie zdrowia w domu pacjenta. Nie zastąpi ona wizyty u lekarza, badań w poradni czy szpitalu, ale zapewnia komfort i bezpieczeństwo w domu. Stałą opiekę zapewniają bowiem urządzenia, które na bieżąco, choć zdalnie, monitorują specjaliści, m.in. lekarze. Dla naszych seniorów, razem z firmą Comarch, będziemy mieć m.in. urządzenia do pomiarów EKG – bez konieczności wychodzenia z domu. Z teleopieki skorzystają pacjenci Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej 19 grudnia.

Prezydent przypomniała, że nie jest to pierwsza współpraca w zakresie teleopieki nawiązana przez magistrat, MCM im. Jonschera i firmę Comarch. W latach 2016-2017 podmioty te realizowały pilotażowy projekt „Miasto Zdrowia”, w ramach którego 240 pacjentów zostało objętych zdalną opieką kardiologiczną, pulmonologiczną i diabetologiczną oraz przeprowadzono 1500 badań przesiewowych w łódzkich szkołach. Rozwiązania telemedyczne wykorzystane były również w dwóch domach opieki społecznej.

Hanna Zdanowska dodała, że – w ramach innego programu – ok. 2 tys. łódzkich seniorów korzysta obecnie ze specjalnych opasek na ręce, które monitorują ich stan przez całą dobę. Opaska mierzy tętno i temperaturę ciała, ma usługę geolokalizacji i funkcję „czerwonego przycisku życia”, z numerem alarmowym 112, czyli wezwania pomocy przez osobę z niej korzystającą. Poza tym urządzenie wyposażone jest w detektor upadku – jeśli posiadacz opaski upadnie, informację o tym dostanie centrum opieki, które skontaktuje się z seniorem, by sprawdzić, czy nie potrzebuje on pomocy.

Nowy program teleopieki, który ruszy od początku stycznia i potrwa trzy miesiące, zakłada objęcie miesięcznym monitoringiem 60 pacjentów Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera. Jak podał dyrektor MCM im. Jonschera Konrad Łukaszewski, kwalifikację do programu będą prowadzili pracownicy poradni przy ul. Leczniczej 6 oraz Zakrzewskiej 56/58.

Każdy z uczestników projektu otrzyma zestaw składający się z tabletu z dedykowaną aplikacją, wagi z analizą składu ciała, rejestratora event EKG oraz pulsoksymetru. Aplikacja do jego obsługi jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb seniorów; przypomina o zażyciu leków, pomiarach parametrów i dokładnie pokazuje, w jaki sposób je wykonać. Informacje automatycznie przesyłane są do centrum opieki medycznej Comarch. Pracownicy centrum analizują wyniki przeprowadzonych badań i w razie potrzeby kontaktują się z pacjentem lub MCM im. Jonschera.

Po zakończeniu 30-dniowego telemonitoringu odbędzie się wizyta podsumowująca, podczas której lekarz ponownie skontroluje stan zdrowia pacjenta. (PAP)

mba/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 20.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również