Propozycje zmian w opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży skierowano do konsultacji

Projekt, który wprowadza zmiany do rozporządzenia ministra zdrowia z 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień został 11 lipca skierowany do konsultacji.

Projekt zakłada m.in. zwiększenie dostępu do podstawowych świadczeń psychiatrycznych oraz na wprowadzenie standardu wymagań jakościowych w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Obecnie do przyjęcia na oddział całodobowy w kolejce czeka 634 młodych pacjentów.

Ministerstwo zdrowia zakłada, że nowe rozwiązania pozwolą wcześniej wykryć zaburzenia psychiczne. Ma w tym pomóc skoordynowanie działań instytucji realizujących zadania w tym zakresie, np. współpraca jednostek systemu ochrony zdrowia z jednostkami organizacyjnymi systemu oświaty i pomocy społecznej. Proponuje się trzy poziomy referencyjne: I poziom – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, II poziom – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży i III poziom referencyjności – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej.

Nowy model ma opierać się na koordynacji działań pomiędzy podmiotami udzielającymi psychiatrycznych świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, działającymi w obszarze ochrony zdrowia, które współpracować będą z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, które posiadają ogromny potencjał we wczesnym reagowaniu na zaburzenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Współpraca pomiędzy jednostkami systemu ochrony zdrowia oraz z jednostkami organizacyjnymi systemu oświaty i pomocy społecznej będzie ułatwiana m.in. przez konsylia i tzw. sesje koordynacji.

Wprowadzenie zmian w podejściu do dbania o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest niezwykle ważne bowiem w ostatnich latach wzrasta liczba zachowań autoagresywnych a nawet prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków.

Niestety poważnym problem jest brak czynnych zawodowo lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest ich w Polsce zaledwie 379 alarmuje Sieć Obywatelska Watchdog.

tuk/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 12.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również