Proteza dłoni urośnie razem z dzieckiem

Modułową protezę dłoni, w której tylko niektóre elementy będą wymagały wymiany wraz ze wzrostem dziecka, opracowali młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej – informuje uczelnia. Dzięki aplikacji VR będzie można dopasować siłę i rodzaj chwytu do indywidualnych potrzeb dziecka.

Pomysł został zapoczątkowany w pracach dyplomowych przez Ewelinę Drelich. Podczas Tech-Athonu nad rozwiązaniem pracował już sześcioosobowy zespół, w którego skład wchodzili także Krzysztof Popielski, Katarzyna Matys-Popielska, Vo Thi Hoang Ni, Filip Włodarczyk oraz Jan Tracz. Opiekunem merytorycznym projektu jest dr inż. Anna Sibilska-Mroziewicz.

Projekt został wyróżniony podczas Tech-Athonu – maratonu prac nad rozwiązaniami technologicznymi o potencjale wdrożeniowym.

Jak zauważają pomysłodawcy w komunikacie prasowym, dostępność zaawansowanych protez dla dzieci i młodzieży to duży problem. Co więcej, protezy te trzeba systematycznie wymieniać, co generuje dodatkowe koszty. „Nasze rozwiązanie wyróżnia modułowość, dzięki czemu tylko niektóre elementy będą wymagały wymiany wraz ze wzrostem dziecka. Można więc powiedzieć, że nasza proteza będzie +rosnąć+ wraz z dzieckiem. Pomysł wyróżnia też aplikacja wirtualnej rzeczywistości (VR), która umożliwi personalizację chwytów protezy – takie rozwiązanie nie jest stosowane nawet w protezach u osób dorosłych” – tłumaczą.

Wstępnie założono, że proteza będzie mioelektryczna, tzn. że sterowanie odbywa się przez wykorzystanie sygnałów wysyłanych przez mięśnie. Zespół ma nadzieję prowadzić w tym celu odrębne badania. Jeżeli potwierdzi się użyteczność sygnałów EMG (elektromiograficznych) w rozpoznawaniu ruchów dłoni, to proponowana proteza będzie miała zdecydowanie większy zakres ruchu, funkcjonalność oraz intuicyjność obsługi.

„W ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy nasze prace będą skupiać się nad opracowaniem demonstratora badawczego protezy, który zaprezentujemy na Demo Day organizowanego w ramach Tech-Athonu . Będzie to kolejny krok na naszej drodze, której celem jest stworzenie w pełni funkcjonalnego rozwiązania” – zapowiadają młodzi naukowcy z PW.

Program Tech-Athon trwa kilka miesięcy i jest adresowany do doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Podczas finału wybrano najlepsze zespoły, które otrzymały fundusze na dalszy rozwój prac. Zespół pracujący nad protezą dłoni otrzymał wyróżnienie i 30 tys. złotych. ( PAP – Nauka w Polsce)

kol/ agt/, fot. Politechnika Warszawska. Model 3D kciuka

Data publikacji: 13.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również