Przełomowa aplikacja nastolatka

Przełomowa aplikacja nastolatka

Mateusz Mach z Lęborka, który niedawno ukończył 18 lat jest fanem hip-hopu. Jest też prezesem i właścicielem firmy Five wycenianej na ponad milion złotych. Jest zatem prawdopodobnie najmłodszym w Polsce milionerem. A wszystko to dzięki własnej pomysłowości. Jak do tego doszło?

Mach stworzył aplikację FiveApp zainspirowaną gestykulacjami raperów, mając nadzieję, że znajomi będą z niej korzystać na smartfonach i smartwatchach, jako prostego, zabawnego sposobu na komunikację. Jej istota polega na tworzeniu i przesyłaniu prostych emotikonów tworzonych z palców dłoni. Każdy gest oznacza konkretną informację.

W maju 2015 roku o tej apce i jej twórcy wiedział już cały technologiczny świat, okazało się bowiem, że jest ona świetnym narzędziem w komunikacji z głuchoniemymi. Dla tych ludzi językiem naturalnym jest bowiem język migowy, spora ich część ma trudności z czytaniem i pisaniem, ich sposób komunikacji opiera się wyłącznie o gesty. To oni mają być grupą docelową produktu finalnego. Mach chce zatem rozpocząć prace nad przeobrażeniem tej aplikacji w pierwszy na świecie komunikator dla niesłyszących. Na to jednak konieczne są pieniądze.

Nastolatek zaczął szukać inwestora, co nie było łatwe, zwłaszcza gdy jest się jeszcze uczniem liceum i nie posiada się wystarczających kontaktów. Pomału jednak zaczął wygrywać lokalne konkursy dla startupów i jako obiecujący przedsiębiorca przyciągnął zainteresowanie mediów
Pod koniec stycznia br. 400 tys. zł, przy wycenie spółki na poziomie ponad miliona złotych, wykłada fundusz European Venture Investment Group (EVIG). Łącznie w jego firmę, która ma szansę podbić amerykański rynek, zainwestowano już ponad 600 tys. zł.
Młody Polak zamierza zatrudnić osiem osób, głównie ekspertów od amerykańskiego języka migowego (ASL), które w rok mają stworzyć nową wersję aplikacji. W Five pracuje już osoba z ramienia ONZ, a organizacja ta zagwarantowała środki na promocję produktu w USA. Zatrudnił też tłumacza ASL, który wspiera go w rozwoju i dystrybucji FiveApp w Stanach Zjednoczonych. W całości przedsięwzięcia pomaga mu ponadto inwestor i projektant Piotr Polański, który jest współzałożycielem Five.
Aplikacja w wersji podstawowej ma być dostępna za darmo, ale już poszerzenie słownika będzie płatne.

Zobacz galerię…

Oprac. (rhr)

fot. facebook.com

Data publikacji: 03.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również