Przeszczep komórek macierzystych nadzieją dla chorych na SM?

Przeszczep komórek macierzystych nadzieją dla chorych na SM?

Brytyjscy naukowcy opracowali kolejne zastosowanie krwiotwórczych komórek macierzystych w medycynie. W badaniach uczestniczy 20 pacjentów chorych na SM, którym wszczepiono własne komórki macierzyste po zniszczeniu silną chemioterapią ich szpiku kostnego.

Podobną metodę od wielu lat wykorzystuje się w leczeniu osób z chorobami układu krwiotwórczego, takimi jak chłoniak czy szpiczak mnogi.

Według brytyjskiego prof. Johna Snowdena wszczepienie komórek macierzystych także wyraźnie przyczyniło się do poprawy stanu zdrowia niektórych chorych na stwardnienie rozsiane. Wyjaśnia, że w ten sposób niejako „resetuje się” układ odpornościowy pacjenta.

Podobne badania prowadzone są także w Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz Szwecji. Terapię tę po raz pierwszy zastosował w 1995 r. prof. Richard Burt z Northwestern Uniwersity w Chicago. Jest on koordynatorem badań klinicznych na całym świecie. Według niego stan chorych po zastosowaniu komórek macierzystych poprawia się na co najmniej cztery lata.

Jednak są również sceptycy wobec tej metody. Dr Emma Gray z MS Society ostrzega, że autologiczny przeszczep komórek macierzystych jest dość ryzykowny, gdyż grozi powikłaniami. Ponadto jest to metoda dość kosztowna odpowiada kosztowi rocznej terapii dostępnymi lekami.

kat

Data publikacji: 12.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również