Przyszły rok nie będzie gorszy, jeśli chodzi o dostępność do terapii onkologicznych

Na pewno przyszły rok nie będzie gorszy, jeśli chodzi o dostępność do terapii onkologicznych – zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

„Na pewno przyszły rok nie będzie gorszy niż ten. Uważam, że zrobiliśmy bardzo dużo, tyle, ile można było, bo wiemy, że głównym zadaniem jest też leczenie covidu, ale niezależnie cały czas pracowaliśmy nad tym, aby była dostępność do leków” – zapewnił wiceminister w kontekście terapii onkologicznych.

Wiceminister brał udział 14 grudnia w spotkaniu specjalistów podsumowujących bieżący rok w onkologii. Wyraził nadzieję, że na nową listę refundacyjną trafi sporo terapii, tym bardziej że – jak przypomniał – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w ramach Funduszu Medycznego poddała analizie 40 terapii.

„Także przed nami bardzo ciekawy rok” – powiedział.

Wiceminister przypomniał, że leczenie pacjentów onkologicznych skupia się głównie w programach lekowych. W programach lekowych stosuje się kosztowne i innowacyjne substancje czynne. Programy odnoszą się do wybranych jednostek chorobowych i obejmują określoną grupy pacjentów. W ramach programu leczenie staje się gwarantowanym świadczeniem i jest bezpłatne dla pacjenta. Do leczenia kwalifikuje lekarz placówki uczestniczącej w programie zgodnie z określonymi kryteriami. Przyznał, że na przykład w terapii nowotworów ginekologicznych udało się „dość mocno zmienić program lekowy w zakresie pierwszej linii leczenia raka jajnika i jajowodu”.

„Wprowadziliśmy od maja olaparib, który ma 24-miesięczny czas leczenia. U zdecydowanej większości pacjentek z bardzo dobrymi efektami klinicznymi” – powiedział, zaznaczając, że resort pracuje nad dopuszczeniem do tego programu kolejnego leku – niraparibu.

Wiceminister przyznał, że w ramach profilaktyki od 1 listopada wprowadzono z refundacją 50 proc. szczepionkę cervarix, która chroni przed chorobami spowodowanymi zakażeniem wirusami brodawczaka ludzkiego (wirusy HPV).

„Aktualnie procedujemy drugą szczepionkę – gardasil w profilaktyce, w trybie aptecznym” – podał. Jednocześnie zaznaczył, że resort czeka na uruchomienie programu bezpłatnego szczepienia przeciw HPV jednego rocznika dziewczynek.

Podkreślił, że w bieżącym roku wiele się zmieniło w terapii raka płuca – wprowadzono kolejne leki, podobnie jak leczeniu raka skóry. Również – jak kontynuował – w hematoonkologii trzeci rok z rzędu pojawiają się nowe leki.

„Tutaj było największe zapotrzebowanie. Widzimy też, że najwięcej pojawia się nowoczesnego i skutecznego leczenia w tym obszarze. Tutaj jest wiele różnych wskazań” – powiedział Miłkowski.(PAP)

Klaudia Torchała, fot. pixabay.com

Data publikacji: 14.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również