Radziwiłł: polskie osiągnięcia w leczeniu chorób serca są ogromne
- 27.09.2017
Radziwiłł: polskie osiągnięcia w leczeniu chorób serca są ogromne
Osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce są ogromne - ocenił 27 września minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na spotkaniu z kardiologami z okazji Światowego Dnia Serca. Jednocześnie zaznaczył, że konieczna jest lepsza, kompleksowa opieka nad pacjentami po zawałach.
Spotkanie ministra z grupą wybitnych lekarzy i naukowców, ekspertów w dziedzinie leczenia chorób serca, odbyło się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Radziwiłł podkreślił, że osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce „są ogromne”, zwłaszcza w ratowaniu ludzi znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia, jednak wiele jeszcze w tym zakresie można osiągnąć. – Jesteśmy mentalnie, organizacyjnie przygotowani do tego, żeby zrobić różne kroki naprzód – powiedział.
Minister podziękował kardiologom za ich pracę. – W ciągu ostatnich kilkunastu lat w polskiej kardiologii stało się bardzo dużo dobrego i, mówiąc wprost, uratowali państwo (…) nawet setki tysięcy ludzi – powiedział.
Wskazał, że na tle innych krajów Polska może szczycić się dobrą organizacją systemu ratowania ludzi, których życie jest zagrożone w związku z ostrymi zespołami wieńcowymi i z zawałami mięśnia sercowego. – Tutaj sytuacja jest niemal perfekcyjna – ocenił. – Wyniki ratowania ludzi znajdujących się w takiej sytuacji są naprawdę na poziomie, którego nie musimy się wstydzić na tle świata – dodał Radziwiłł.
Zaznaczył jednocześnie, że potrzebna jest praca nad poprawą wyników kontynuacji leczenia pacjentów uratowanych z sytuacji zagrożenia życia. – Tutaj niestety jesteśmy dalecy od ideału, również wyniki przeżywania pacjentów w tym obszarze nie są nadzwyczajne i wydaje się, że jest tutaj bardzo dużo do zrobienia – powiedział.
Minister kolejny raz podkreślał konieczność koordynacji opieki nad pacjentem. – Po udzieleniu pomocy w ostrym zespole wieńcowym służba zdrowia nie powinna tracić zainteresowania tymi pacjentami, powinna otaczać ich opieką specjalistyczną, stwarzać im odpowiednie możliwości wyspecjalizowanej rehabilitacji kardiologicznej, a także – jeśli tego potrzebują – udzielenia im specjalistycznej pomocy kardiologicznej – powiedział.
Radziwiłł dodał, że w dużej mierze każdy sam może kontrolować stan swojego serca i dbać o nie. Przypomniał, że należy pamiętać o odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego, pilnowaniu swojej wagi, właściwej diecie, a także o niepaleniu papierosów. Ważne jest również wczesne wykrywanie takich chorób jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. – To wszystko jest w zasięgu naszej ręki – podkreślił.
Światowy Dzień Serca jest jedną z największych akcji promujących zapobieganie chorobom serca i układu naczyniowego. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 r., w Polsce obchody organizowane są od 2002 r. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Serca jest „Naładuj swoje serce”.(PAP)
Olga Zakolska
Data publikacji: 27.09.2017 r.