Rekonstrukcja panewki stawu ramiennego z użyciem nowoczesnych taśm

Operację rekonstrukcji panewki stawu ramiennego z wykorzystaniem przeszczepu kostnego z talerza biodrowego pacjenta wykonali lekarze w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie – przekazała rzeczniczka placówki Katarzyna Hohuł. Do stabilizacji zastosowali nową metodę z użyciem taśm i kotwic.

Zabieg wykonali pacjentowi cierpiącemu na przewlekłą niestabilność barku spowodowaną dużym ubytkiem kostnym w obrębie panewki łopatki. Schorzenie prowadziło do nawracających zwichnięć stawu ramiennego określanych jako wypadanie barku. W takich przypadkach tradycyjne leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne. Jedyną szansą poprawienia funkcjonowania stawu jest leczenie operacyjne.

W trakcie zabiegu lekarze pobrali fragment kości z talerza biodrowego pacjenta i wykorzystali go do odbudowy brakującej części panewki stawu. Całość ustabilizowali nowoczesnym systemem taśm i kotwic, które wspomagają integrację przeszczepu z otaczającą go tkanką kostną.

Operację wykonali metodą artroskopową z użyciem kamery i specjalistycznych narzędzi wprowadzonych przez niewielkie nacięcia skóry. Technika ta minimalizuje uraz tkanek miękkich, zmniejsza ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Zdaniem specjalistów zabiegi takie są przyszłością ortopedii łączącej precyzję, minimalną inwazyjność i indywidualne podejście do pacjenta. (PAP)

jms/ joz/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 12.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również