Rekordowe 78 przeszczepień wątroby w gdańskim UCK w 2024 r.
- 17.01.2025
W 2024 r. transplantolodzy z Uniwersyteckiego Centrum w Gdańsku wykonali 78 przeszczepień wątroby. Zdaniem specjalistów z gdańskiego ośrodka liczba ta mogłaby znacząco wzrosnąć.
Dział Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przypomniał w przesłanym komunikacie, że placówka jest wysoko specjalistycznym ośrodkiem transplantacyjnym, w którym przeszczepia się serca, nerki, szpik, rogówki i płuca. W 2018 r. w szpitalu rozpoczęto również program transplantacji wątroby.
„Od początku programu przeszczepiono tu ponad 300 wątrób. 78 transplantacji tego organu wykonano w ubiegłym roku” – poinformował UCK.
Cytowany w informacji chirurg transplantolog dr hab. n. med. Piotr Domagała z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK zaznaczył, że kluczem do sukcesu okazała się reorganizacja całego programu.
„Zmodyfikowaliśmy i zintensyfikowaliśmy kwalifikację pacjentów ze schyłkową niewydolnością wątroby, poszerzyliśmy zespół specjalistów pracujących z pacjentami przed i po przeszczepieniu oraz wprowadziliśmy program pozaustrojowej perfuzji wątroby, która pozwala na wykorzystanie narządów od tzw. dawców suboptymalnych oraz tych znajdujących się w szpitalach oddalonych w sporej odległości od Gdańska” – tłumaczy lekarz.
Pierwsza transplantacja z wykorzystaniem wątroby, która wcześniej poddana była pozaustrojowej perfuzji w hipotermii, wykonana była w UCK w maju 2024 r. Od tego czasu wykonanych zostało dziewięć takich procedur. W planach jest również rozpoczęcie programu pozaustrojowej perfuzji wątroby w normotermii, która pozwala na ocenę narządu przed transplantacją tak, aby mieć pewność, że narząd podejmie pracę po przeszczepieniu.
„Do tego potrzebujemy stworzyć pracownię perfuzji narządów w UCK. Mogłaby to być wspólna pracownia dla wszystkich narządów – wątroby, nerek, ale może również serca i płuc. Byłaby to pierwsza tego typu jednostka w Polsce” – dodał Piotr Domagała.
Zdaniem specjalistów z gdańskiego ośrodka wprowadzone zmiany organizacyjne i innowacje, a także zasoby kadrowe, sprzętowe i lokalowe sprawiają, że UCK mogłoby przeszczepiać od 100 do 120 wątrób rocznie.
„Trzeba jednak pamiętać, że liczby są ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest życie i zdrowie naszych pacjentów” – zapewnił transplantolog.
UCK podkreśliło, że kluczowym czynnikiem, jeżeli chodzi o liczbę przeprowadzanych transplantacji w ogóle, jest liczba dawców. Podało, że ubiegły rok był rekordowy dla krajowej transplantologii. Łącznie przeszczepiono prawie 2200 narządów, w tym 615 wątrób.
Jak wskazał prof. Domagała, zapotrzebowanie na przeszczep wątroby w Polsce jest dużo większe niż liczba wykonywanych transplantacji.
„W mojej ocenie cały czas wielu pacjentów nie dociera do etapu, w którym ktoś pomyśli, że mógłby być kandydatem do przeszczepiania wątroby. Oni umierają, gdyż zbyt późno otrzymują pomoc. Albo nie są właściwie kierowani, albo bariera, np. finansowa, uniemożliwia im dotarcie do dużego ośrodka, takiego jak np. UCK, albo zaawansowanie choroby jest zbyt duże, aby im pomóc” – podkreślił transplantolog. (PAP)
dsok/ joz/, fot. freepik.com
Data publikacji: 17.01.2025 r.