Renault, Fiat i Toyota dla niepełnosprawnych

Francuska marka Renault jest - jak twierdzą jej przedstawiciele - jedynym europejskim producentem, który konstruuje samochody uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami, stosując np. obrotowe siedzenia, dźwignie sterujące gazem i hamulcem.

W kwietniu 2010 r. spółka Renault we Francji po raz kolejny przedłużyła porozumienie w sprawie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Podobne działania prowadzą także oddziały w innych krajach np. Brazylii, Hiszpanii i Turcji. Natomiast w Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych podpisano porozumienie, na mocy którego zostanie poszerzona oferta praktyk osób z niepełnosprawnością, co w konsekwencji ma przyczynić się do integracji i wyrównania szans tej grupy pracowników.

Na rynku motoryzacyjnym w Polsce Fiat od 1998 r. realizuje program Autonomy -ofertę samochodową skierowaną dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Natomiast Toyota stworzyła program Mobility skierowany do osób o ograniczonej zdolności poruszania się, jeżdżących w charakterze kierowcy lub pasażera.
Działalność tych firm na rzecz osób z niepełnosprawnością została doceniona i wyróżniona w ramach projektu „Kierowca bez barier”, realizowanego przez tygodnik „Auto Świat” i Integrację, a wyróżnienia te wręczono podczas gali „Złotej Kierownicy”. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych europejskich plebiscytów motoryzacyjnych, którego historia sięga 1976 r., w Polsce jest organizowany po raz drugi.
JJ

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również