Resort zdrowia opublikował listę leków zagrożonych brakiem dostępności
- 13.12.2019
Insuliny, zawiesiny do nebulizacji i leki przeciwzakrzepowe – m.in. takie produkty znalazły się w nowym, opublikowanym 12 grudnia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności. Najnowsze obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce zawiera 422 pozycje. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.
Pacjenci mogą mieć problem z dostępem do niektórych insulin, m.in. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Gensulin N, Mixtard, Insuman, Humalog i Humulin N. Na liście są też paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi: Abra, Accu-Chek Active, Accu-Chek Instant i Accu-Chek Performa.
W wykazie są także zawiesiny do nebulizacji Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual oraz leki przeciwzakrzepowe: Clexane, Fragmin i Xarelto. Znalazły się na niej też m.in. roztwory do skórnych prób punktowych: Alyostal i alergeny diagnostyczne do testów punktowych HAL.
Na liście opublikowanej przez MZ są także np. krople do oczu Combigan i roztwór do wstrzykiwań Neulasta, stosowany u niektórych pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej.
W aptekach może brakować również niektórych środków stosowanych w leczeniu chorób dróg oddechowych, np. Spiriva.
Problem może być też z dostępnością do środków stosowanych u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Na liście sa m.in. Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior (o smaku neutralnym), Neocate LCP, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO.
W wykazie zamieszczono leki Zypadhera i Rispolept, stosowane przez pacjentów ze schizofrenią, oraz lek Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta stosowany m.in. w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach zgłaszają wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski.(PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. pixabay.com
Data publikacji: 13.12.2019 r.