Rola opiekunów kluczowa, by zapewnić seniorom pogodną starość

Rola opiekunów formalnych jest kluczowa, by zapewnić seniorom pogodną starość – powiedział prorektor ds. Collegium Medium UJ prof. Tomasz Grodzicki, zwracając uwagę, że przybywa osób starszych i należy mobilizować różne grupy do pomocy seniorom.

12 grudnia w Krakowie odbyła się konferencja „Seniorpedia.pl – Razem! Chętnie! Wzajemnie!”, której patronatem honorowym był prorektor ds. Collegium Medicum UJ. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na problemy osób starszych oraz na konieczność pomocy opiekunom formalnym i nieformalnym w pełnieniu ich roli.

Szef CM UJ od ok. 30 lat zajmuje się geriatrią. – Jest ogromny problem chorych, starszych osób, ale i opiekunów takich osób – im dłużej pracuję, tym bardziej widzę, że wymagamy od opiekunów nadludzkich wręcz sprawności, dyspozycyjności – powiedział prof. Grodzicki.

Zwrócił uwagę na potrzebę akcji, które mobilizowałyby różne grupy społeczne, np. młodzież szkolną, do pomocy osobom starszym. – Mamy sąsiadów, przyjaciół, którzy w miarę możliwości i czasu mogą wspomóc opiekunów formalnych – mówił prorektor. Należy też, jak dodał, uwrażliwiać młodych na obecność i potrzeby seniorów – przykładem może być choćby sytuacja w autobusie, gdzie starszej osobie należy ustąpić miejsca.

W zrozumieniu starego człowieka studentom medycyny UJ pomagają symulatory starości. Są to kombinezony, których założenie pozwala młodemu człowiekowi poczuć się jak senior. Osoba, która założy symulator, ma problem z poruszaniem się, gorzej słyszy i widzi.

Prorektor zwrócił uwagę na ogromny problem wykluczenia cyfrowego polskich seniorów. Według przywołanych przez niego danych, w Polsce poniżej 20 proc. osób po 80. roku życia korzysta z internetu, podczas gdy w Danii – 8 proc.

– To (nauka korzystania z internetu) też zadanie dla opiekunów – powiedział prof. Grodzicki.

Podkreślił, że rola opiekunów formalnych i nieformalnych osób starszych będzie rosła, ponieważ żyjemy coraz dłużej.

Seniorpeda.pl jest wśród projektów, które za cel stawiają sobie m.in. budowanie sieci wsparcia pomiędzy seniorami i osobami młodszymi. Projekt od 2021 r. realizuje krakowskie stowarzyszenie na rzecz promocji zdrowia Consensus przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i powiatu krakowskiego. Wydarzenia organizowane w ramach projektu były też dotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twórcy starają się m.in. nawiązać współpracę ze spółdzielniami mieszkaniowymi w Krakowie, by w ten sposób dotrzeć do starszych mieszkańców danych osiedli. Udało się im stworzyć międzypokoleniowy kurs komputerowy – zajęcia dla seniorów prowadzą co dwa tygodnie uczniowie klasy informatycznej w szkole podstawowej nr 34.

Działa też strona internetowa i aplikacja https://seniorpedia.pl/ , gdzie seniorzy mogą znaleźć bezpłatne porady zdrowotne, psychologiczne, informacje o wydarzenia kulturalnych, a także różnorodne kursy, np. kurs cyfryzacji, instrukcję ćwiczeń tai chi. W aplikacji dostępny jest też kurs relaksacji w oparciu o uważny kontakt z naturą. Informacje mogą tu również znaleźć wolontariusze, chcący pomagać seniorom.

– Mówimy osobom starszym, w czym powinni się aktywizować, aby ich życie stało się ciekawsze, prostsze, ale i żeby wdrażali model pozytywnego starzenia. Edukujemy też młodych, by ułatwić im relacje z – Nauka w Polsce osobami starszymi – powiedziała twórczyni aplikacji Katarzyna Jasiewicz. (PAP – Nauka w Polsce)

Beata Kołodziej, fot. freepik.com

Data publikacji: 13.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również