Rusza pilotażowy program leczenia stopy cukrzycowej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Zagłębiowskie Centrum Onkologii przystępuje do nowego programu pilotażowego, który ma na celu poprawę leczenia pacjentów z cukrzycą i jej powikłaniami np. stopą cukrzycową – poinformował PAP zastępca dyrektora ds. lecznictwa dąbrowskiej placówki dr n.med. Tomasz Szczepanik.

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o kontynuacji pilotażowego programu leczenia stopy cukrzycowej do 2026 roku. Ma to na celu nie tylko poprawę skuteczności terapii powikłań cukrzycowych, ale także wzmocnienie działań zapobiegających amputacjom.

Jak poinformował szpital, w województwie śląskim jedynym ośrodkiem przystępującym do pilotażu jest Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej. W skali kraju jedynie sześć ośrodków zostało zakwalifikowanych do tego projektu, w tym cztery kliniczne i dwa powiatowe.

„To sukces Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i oddziału diabetologii. Pamiętajmy, że stopa cukrzycowa jest bardzo poważnym następstwem nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Nasz kraj jest w niechlubnej, światowej czołówce, jeżeli chodzi o amputacje kończyn. Trzeba to zmienić, program leczenia stopy cukrzycowej ma w tym pomóc” – wyjaśnił dr n.med. Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa dąbrowskiego szpitala i konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.

Stopa cukrzycowa jest jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, które może prowadzić do trwałego kalectwa. Jak tłumaczył lekarz, najczęściej zaczyna się od niewielkiej rany, która może wyglądać niepozornie, ale pod nią dochodzi do spustoszenia w tkankach, strukturach kostnych, a nawet do martwicy czy zgorzeli, co w konsekwencji prowadzi do amputacji.

Przystąpienie do programu pilotażowego rozszerza możliwości leczenia oraz finansowania drogich procedur medycznych. Leczenie stopy cukrzycowej wymaga nie tylko zaawansowanych procedur, ale także ścisłej współpracy między zespołami diabetologicznymi i chirurgicznymi.

„Program, który wkrótce będzie uruchomiony w naszym ośrodku, zabezpieczy pacjentów w tym ostrym, newralgicznym momencie, gdy faktycznie bez kompleksowego leczenia szpitalnego nie można już sobie poradzić. Będzie stosowana antybiotykoterapia dożylna, pacjent będzie miał możliwości na poziomie oddziału diabetologicznego trafienia na blok operacyjny, ponieważ ta procedura będzie finansowana przez ministerstwo” – wyjaśnił specjalista.

Każdego roku na dąbrowskiej diabetologii specjalistyczną pomoc otrzymuje ponad 1200 osób. Oddział prowadzi również projekty z zakresu edukacji zdrowotnej, profilaktyki i wczesnego rozpoznawania cukrzycy. (PAP)

Julia Szymańska, fot. freepik.com

Data publikacji: 12.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również