Ruszył projekt edukacyjny “Naszpikuj się wiedzą” dot. dawstwa szpiku

Ruszył projekt edukacyjny "Naszpikuj się wiedzą" dot. dawstwa szpiku

Ponad 60 proc. Polaków nie jest w stanie powiedzieć, czym dokładnie jest dawstwo szpiku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS. W celu zwiększenia świadomości idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych ruszył projekt edukacyjny "Naszpikuj się wiedzą".

Fundacja DKMS, organizator projektu, przekonuje, że wokół procedury oraz samego dawstwa narosło wiele mitów. Dotyczą one m.in. obszarów związanych ze zdrowiem, z procedurą pobierania szpiku, a także kwestii formalnych.

Jak mówiła 12 października podczas konferencji prasowej prezes fundacji Ewa Magnucka-Bowkiewicz, w ubiegłym roku na jej zlecenie przeprowadzono badanie, z którego wynikało, że 9 na 10 osób wie o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. Jednak ponad 60 proc. nie było w stanie odpowiedzieć, co to tak naprawdę oznacza; z kolei co trzeci twierdził, że pobieranie szpiku odbywa się przez punkcję kręgosłupa.

Magnucka-Bowkiewicz podkreśliła, że jest to błędne przekonanie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i może zniechęcać potencjalnych dawców do rejestracji.

– My edukujemy w ciągu całego roku, edukujemy na akcjach i na naszej stronie internetowej. Natomiast oprócz tego chcemy nadać temu jakieś ramy projektu edukacyjnego i na tej edukacji się skupić. Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku (13 października), jako ten dzień szczególny w kalendarium, wydaje się być bardzo odpowiedni – dodała.

Działania edukacyjne w ramach projektu “Naszpikuj się wiedzą” będą prowadzone kompleksowo, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku. Na stronie internetowej fundacji DKMS (http://www.dkms.pl) będą publikowane materiały eksperckie, pojawią się również rozmowy z lekarzami, dawcami, a także pracownikami fundacji. Treści edukacyjne będą również publikowane na profilu facebookowym fundacji oraz w materiałach tworzonych na potrzeby mediów.

Projekt poprzedza akcja “Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku”, który został zorganizowany w związku z przypadającym 13 października Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku. W jej ramach będą organizowane wydarzenia promujące ideę dawstwa, m.in. akcje rejestracyjne w całej Polsce, np. podczas wydarzeń sportowych. (PAP)

Paweł Dembowski
Data publikacji: 12.10.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również