Ruszyła akcja bezpłatnych badań densytometrycznych

W kwietniu ruszyła ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych pod hasłem „Zapobiegaj osteoporozie”. Dzięki temu można wcześniej  wykryć osteoporozę i skutecznie ją leczyć.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce na osteoporozę choruje 2,1 mln osób, lecz 1,56 mln osób, czyli aż 74 proc., jest wciąż niezdiagnozowanych. Podstawową diagnostyką tej choroby jest pomiar gęstości kości czyli badania densytometryczne. Tymczasem liczba wykonywanych w 2020 r. densytometrii zmniejszyła się w Polsce aż o 36 proc.

Organizatorzy akcji zachęcają do bezpłatnego badania gęstości kości. Na densytometrię można się zapisać na stronie https://zbadajswojekosci.pl/ lub pod numerem telefonu 881 474 000. Mobilne punkty badań wyposażone w specjalistyczny sprzęt do pomiaru gęstości kości, tzw. osteobusy, będą dostępne w 250 lokalizacjach w całej Polsce.

Akcja potrwa sześć miesięcy i planowane jest objęcie badaniem nawet 20 tys. pacjentów. Osteobusy są specjalnie przygotowane pod kątem restrykcyjnych wymogów sanitarnych, odpowiednio wentylowane i wyposażone w dezynfekujące powietrze lampy UV. Po każdym pacjencie miejsce badania jest dokładnie dezynfekowane, a obsługę pełni technik wyposażony w odzież ochronną.

Osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących chorób i jednym głównych czynników ryzyka niepełnosprawności. Dla starszych ta choroba może być nawet zagrożeniem życia bo doprowadza do trwałego unieruchomienia, którego skutkiem jest śmiertelne tzw. opadowe zapalenie płuc. Jedynie wczesne wykrycie osteoporozy pozwala skutecznie zatrzymać jej rozwój, bo nie da się wyleczyć tej choroby.

Osteoporoza z reguły rozwija się wolno i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Powoduje ją dieta uboga w wapń, ale także niedobór witaminy D, brak ruchu i siedzący tryb życia, które mogą nabrać szczególnego znaczenia w czasie pandemii – przedłużających się obostrzeń i pozostawania głównie w domu. Przez długi czas chory nie ma żadnych dolegliwości, aż do momentu złamania, świadczącym już o dużym zaawansowaniu choroby. Z wiekiem kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom. Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”.

Liczba cierpiących na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym osteoporozę, stale wzrasta, co przypisuje się procesowi starzenia się społeczeństw oraz wpływowi zmian w trybie życia. Szacuje się, że obecnie na całym świecie liczba pacjentów z osteoporotycznymi złamaniami kości udowej przekracza 200 mln. Wielu specjalistów uważa osteoporozę za epidemię XXI w.

Zbadano wpływ pandemii COVID-19 na sposób leczenia obecnie osteoporozy. W 53 krajach objętych badaniem stwierdzono, że zmiany te negatywnie wpłynęły na diagnostykę i leczenie pacjentów, co może spowodować wzrost zachorowalności i częstości groźnych złamań. Najgroźniejsze są powodujące unieruchomienie złamania szyjki kości udowej, będące przyczyną utraty życia przez 740 tys. osób na świecie każdego roku.

– Densytometira jest całkowicie bezbolesna i trwa tylko kilka minut, a pomoże w porę rozpoznać osteoporozę – przekonuje Anna Załuska, dyrektor Działu Komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska, organizatora akcji. – W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety powyżej 50. roku życia i po menopauzie oraz osoby stosujące niewłaściwą dietę, palące tytoń lub nadużywające alkoholu. Badanie zalecane jest wszystkim osobom po 65. roku życia. Dobrze jest w odpowiednim momencie zbadać swoje kości, ponieważ osteoporoza początkowo nie objawia się żadnymi dolegliwościami – podkreśla.

em/, fot. freepik.com

Data publikacji: 26.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również