Sąd rozstrzygnie o zwrocie kosztów leczenia
Polski obywatel, który leczy się za granicą może ubiegać się o zwrot kosztów z NFZ. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy procedury trwają niezwykle długo i sprawy są rozstrzygane w sądzie tak jak w przypadku pacjenta, który ubiegał się w 2016 r. w Śląskim Oddziale NFZ o zwrot kosztów świadczenia stomatologicznego udzielonego osobie z niepełnosprawnością w znieczuleniu ogólnym na terenie Czech.
Fundusz wysyłał pisma do pacjenta z licznymi żądaniami uzupełnienia dokumentacji i wyznaczał kolejne terminy załatwiania sprawy, co można było traktować jako grę na zwłokę. Pacjent złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na przewlekłe postępowanie Oddziału.
Jednak w trakcie analizy wniosków o zwrot kosztów stomatologicznych – w 2017 r. było to kwota 1,7 mln zł – wykryto nieprawidłowości np. zabieg wykonano na zębie, który wcześniej usunięto, albo przeprowadzono jednego dnia kilkadziesiąt różnych zabiegów na tym samym pacjencie, o wartości kilku tysięcy złotych.
Oddział miał więc podstawy do zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Ostatecznie Prokuratura Rejonowa Katowice-Zachód umorzyła postępowanie dotyczące większości pacjentów.
Sąd Administracyjny uznał przewlekłość działań, ale jednocześnie uwzględnił wyjaśnienia NFZ, że długotrwałość postępowania wynikała z dużej liczby wniosków oraz z pojawiających się wątpliwości. Według sądu nie nastąpiło więc rażące naruszenie prawa. Wyrok nie jest prawomocny.
pr
Data publikacji: 10.04.2019 r.