Dominacja polskich zawodników w biegach przełajowych

W dniach 5-8 kwietnia na terenie Lasu Bukowego oraz Stawów Trzebnickich w Trzebnicy odbyły się Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Biało-czerwoni sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim od wielu lat należą do ścisłej światowej czołówki w konkurencjach biegowych. Potwierdzili to również na Mistrzostwach.

6 kwietnia kobiety biegły na dystansie 2 km, pierwsze trzy miejsca zajęły polskie reprezentantki. Bezkonkurencyjna była Barbara Bieganowska, następnie na mecie zameldowały się Arleta Meloch i Anna Bodziony. Dobrze zaprezentowali się również panowie na dystansie 3 km zwyciężył Daniel Pek, drugi był Sylwester Jaciuk a trzeci Włoch Ndiaga Dieng.

Kolejny dzień rywalizacji to biegi na 4 km pań i 6 km panów. Drugi złoty medal wywalczyła Barbara Bieganowska, kolejna była Anna Bodziony i Arleta Meloch.

Najlepszy wśród panów na dystansie 6 km był Sylwester Jaciuk, trzeci Daniel Pek na podium rozdzielił ich Hiszpan Lucas Manuel Gomez.

W trakcie zawodów odbyły się również mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. W zmaganiach dziewcząt urodzonych w 2003 roku i później ze złota na 1200 metrów cieszyła się Agnieszka Komorowska, która triumfowała przed Patrycją Babińską i Adrianną Czekaj. W tej samej kategorii wiekowej chłopców, którzy pobiegli na dłuższym o 800 metrów odcinku, zwyciężył Mateusz Bezulski za nim uplasowali się Kasjan Turek oraz Maciej Pietruszka.

Klasyfikację na 1500 metrów kobiet urodzonych w 2002 roku i wcześniej wygrała Sandra Pieczychlebek przed Małgorzatą Pernal i Agnieszką Komorowską. Na 3000 metrów panów z tej samej grupy efektowne zwycięstwo odniósł Kamil Mroczkowski, wyprzedzając na finiszu Karola Kluziaka oraz Kacpra Kaniuka.

Organizatorami wydarzenia byli: Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Federacja INAS oraz Gmina Trzebnica. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął burmistrz Trzebnicy. Swój mecenat nad wydarzeniem miało Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Paraolimpijski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.