Samotność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia utraty słuchu
- 19.05.2025

Samotność zwiększa ryzyko utraty słuchu – wynika z szeroko zakrojonych badań, o których wynikach informuje pismo „Health Data Science”.
Utrata słuchu to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie; jest nią dotkniętych ponad 1,5 miliarda ludzi. O ile fizjologiczne i behawioralne czynniki ryzyka (na przykład hałas, wiek, choroby, urazy, leki ototoksyczne) są dobrze udokumentowane, to rola czynników psychospołecznych, takich jak samotność, nie została dostatecznie zbadana.
Aby ustalić, czy samotność jest nie tylko konsekwencją, ale także czynnikiem przyczyniającym się do utraty słuchu, chińscy naukowcy z Tianjin University, Shenyang Medical College, Shengjing Hospital of China i Chinese University of Hong Kong przeprowadzili badanie kohortowe w oparciu o dane z brytyjskiego biobanku (UK Biobank).
Analiza danych ujawniła mocne dowody na to, że samotność może niezależnie od innych czynników zwiększać ryzyko utraty słuchu. Wykorzystano dane od 490 865 osób z UK Biobank, obserwowanych średnio przez 12,3 roku. Samotność oceniano na początku badania za pomocą samooceny składającej się z jednego elementu, a incydentalną utratę słuchu identyfikowano na podstawie elektronicznej dokumentacji medycznej.
Wyniki wykazały, że ryzyko wystąpienia utraty słuchu było w przypadku osób samotnych o 24 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które nie były samotne, nawet po uwzględnieniu wieku, płci, statusu społeczno-ekonomicznego, zachowań zdrowotnych, chorób współistniejących, stosowania leków ototoksycznych, izolacji społecznej, depresji i predyspozycji genetycznych.
„Odkryliśmy, że samotność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia utraty słuchu, niezależnie od innych znanych czynników ryzyka” — mówi Yunlong Song z Instytutu Psychologii Stosowanej na Uniwersytecie w Tianjin. „Sugeruje to potencjalnie szkodliwą pętlę sprzężenia zwrotnego, w której samotność i utrata słuchu nasilają się wzajemnie” – zwraca uwagę.
Związek ten był szczególnie wyraźny w przypadku odbiorczej utraty słuchu (związanej z uszkodzeniem ślimaka lub nerwu słuchowego) i silniejszy u kobiet niż u mężczyzn. Co ciekawe, chociaż genetyczne predyspozycje do utraty słuchu również zwiększały ogólne ryzyko, nie modyfikowały one wpływu samotności, co wskazuje, że samotność działa poprzez odrębne ścieżki.
Autorzy proponują wiele mechanizmów wyjaśniających tę zależność, w tym stan zapalny związany z samotnością, podwyższone ciśnienie krwi, reakcje stresu neuroendokrynnego oraz powiązane choroby przewlekłe i niezdrowe zachowania.
„Naszym kolejnym krokiem jest zbadanie mechanizmów behawioralnych, psychologicznych i fizjologicznych, które mogą wyjaśniać, w jaki sposób samotność przyczynia się do utraty słuchu” — zaznacza współautor Bin Yu. „Ostatecznie zamierzamy przeprowadzić badania interwencyjne, aby sprawdzić, czy łagodzenie samotności może obniżyć ryzyko utraty słuchu” – zapowiada. (PAP)
Paweł Wernicki, fot. pexels.com
Data publikacji: 19.05.2025 r.
