Składnik zielonej herbaty może chronić przed COVID-19

Z pomocą opartego na sztucznej inteligencji programu brytyjsko-indyjski zespół specjalistów odkrył w zielonej herbacie substancję, która na różne sposoby może zaburzać działanie SARS-CoV-2. Wyniki trzeba teraz potwierdzić w badaniach przedklinicznych i klinicznych.

Choć leki kojarzą się głównie z tabletkami, to wiele zawartych w nich substancji ma roślinne pochodzenie.

– Najstarsza, naturalna apteka zawsze była skarbcem z potencjalnymi nowymi lekami. Zapytaliśmy więc, czy któryś z naturalnych związków może pomóc w walce z pandemią COVID-19” – mówi dr Suresh Mohankumar, pracujący obecnie w Swansea University.

– Z pomocą programu wykorzystującego sztuczną inteligencję przebadaliśmy i posegregowaliśmy bibliotekę z naturalnymi substancjami znanymi ze swojej aktywności przeciwko innym koronawirusom. Nasze wyniki wskazują, że jeden ze związków zawartych w zielonej herbacie może zwalczać koronawirusa odpowiadającego za COVID-19 – mówi badacz.

Rezultaty zostały opisane właśnie na łamach periodyku „RSC Advances”, który szczególnie wyróżnił tę publikację, umieszczając ją w dziale z „gorącymi artykułami”.

– Związek najbardziej aktywny według naszego modelu to galokatechina. Znajduje się ona w zielonej herbacie, więc jest od razu i łatwo dostępna, a także niedroga. Potrzebne są teraz dalsze badania, które sprawdzą, czy substancja jest aktywna klinicznie i bezpieczna w zapobieganiu COVID-19. Wykonaliśmy dopiero wstępny krok, ale potencjalnie może on otworzyć drogę do zwalczenia wyniszczającej pandemii COVID-19 – podkreśla prof. Mohankumar.

– To fascynujące badanie. Pokazuje ono, że naturalne produkty pozostają ważnym źródłem substancji wykorzystywanych w walce z chorobami zakaźnymi – podsumowuje prof. Andrew Morris, kierujący Wydziałem Farmaceutycznym w Swansea University.

Więcej informacji na stronie:

https://www.swansea.ac.uk/press-office/news-events/news/2021/06/new-study-into-green-teas-potential-to-help-tackle-covid-19.php (PAP)

Marek Matacz, fot. freepik.com

Data publikacji: 09.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również