Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”
- 08.12.2015
Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita"
zaprasza na 8. edycję Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita, która odbędzie się 12 grudnia 2015 r. o godz. 10:00 w Parku Przemysłowo-Technologicznym „Revita Park" (SALA B) przy ul. Żelaznej 17 w Katowicach.
Program spotkania:
dr hab. n. med. Jarosław Kwiecień
Nieswoiste zapalenia jelit – co wiemy a czego nie wiemy o czynnikach sprzyjających zachorowaniu
dr n. med. Katarzyna Bąk-Drabik
Optymalizacja leczenia nieswoistych zapaleń jelit
mgr Iwona Wojcik
Naturalni sprzymierzeńcy
mgr Dorota Jakubczak – psycholog
Nieswoiste choroby zapalne jelit a stres i emocje
mgr Joanna Braszczyńska – dietetyk
Rola leczenia żywieniowego w indukcji remisji w chorobie Leśniowskiego-Crohna
mgr Marzena Tazbir-Kowalczyk – PFRON
Formy wsparcia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w Polsce – rehabilitacja zawodowa i społeczna
Dni Edukacji o nieswoistych zapaleniach jelita (NZJ) to spotkania seminaryjne organizowane w 10 miastach w Polsce (Olsztyn, Szczecin, Katowice, Gdynia, Warszawa, Kraków, Rzeszów, Wrocław, Białystok, Bydgoszcz), które z roku na rok gromadzą coraz większą liczbę osób. W ich trakcie lekarze gastroenterolodzy i inni specjaliści prezentują wykłady na temat chorób zapalnych jelit, ich leczenia oraz nowości terapeutycznych. Motywem przewodnim tegorocznych dni edukacji jest dostępność leczenia biologicznego w NZJ.
Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na nieswoiste zapalenia jelit, tj. chorobę Leśniowskiego-Crohna (CD) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (CU) przekracza 50 000. Rocznie rozpoznawanych jest ok. 700 przypadków zachorowań na CU oraz ok. 250 przypadków CD.
Organizatorem „Dni Edukacji” jest Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” zrzeszające osoby chore oraz rodziców dzieci chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna lub mikroskopowe zapalenie jelita. Już od 10. lat Towarzystwo organizuje poradnictwo drogą telefoniczną i mailową, spotkania edukacyjne, integracyjne, grupy wsparcia oraz turnusy rehabilitacyjne, wydaje publikacje, m.in. kwartalnik „J-elita”, poradniki dla chorych, komiksy dla dzieci, które trafiają bezpłatnie do szpitali i przychodni. „J-elita” to chyba jedyne stowarzyszenie pacjentów, które organizuje konkurs na najlepsze prace doktorskie, magisterskie i licencjackie związane NZJ.
– Z pomocy i wsparcia Towarzystwa korzysta wielu chorych, nie tylko członków „J-elity”. Ta pomoc jest szczególnie ważna dla tych, którzy właśnie usłyszeli diagnozę, albo których stan uległ pogorszeniu. Organizujemy również spotkania edukacyjne na temat NZJ oraz pomoc przedmiotową dla szpitali i przychodni. Ostatnio np. kupiliśmy urządzenia do mierzenia stężenia kalprotektyny – wskaźnika, którego oznaczenie może zastąpić kolonoskopię w śledzeniu skuteczności leczenia – mówi dr hab. Małgorzata Mossakowska, założycielka Towarzystwa.
pr
Data publikacji: 08.12.2015 r.