Spacery i taniec opóźniają starzenie się mózgu

Eksperci stale przypominają, że ruch odgrywa kluczową rolę w opóźnianiu procesu starzenia – nie tylko skóry, mięśni czy stawów, ale także mózgu. Zdaniem neurobiologów, aby zatroszczyć się o kondycję najważniejszego narządu w naszym ciele, powinniśmy każdego dnia poświęcić czas na aktywność fizyczną. Szczególnie polecane w tym kontekście są spacery i taniec.

Starzenie się jest procesem tyleż naturalnym, co nieuniknionym. Duży wpływ na tempo owego procesu ma styl życia. Jeśli zależy nam na jak najdłuższym utrzymaniu świetnej psychofizycznej formy, powinniśmy wystrzegać się szkodliwych nawyków. Z całą pewnością nie pomoże nam niedosypianie, życie w ciągłym stresie, regularne sięganie po używki i unikanie aktywności fizycznej. Zdaniem specjalistów, kluczową rolę w opóźnianiu procesu starzenia – nie tylko skóry, mięśni czy stawów, ale także mózgu – odgrywa właśnie ruch.

„Ćwiczenia fizyczne dostarczają nam zarówno natychmiastowych, jak i długoterminowych korzyści. Systematyczne podejmowanie aktywności wspiera neurogenezę, czyli powstawanie i różnicowanie się nowych komórek tkanki nerwowej – proces, który jest niezbędny do poprawy funkcji poznawczych. Ruch wspiera ponadto prawidłowe funkcjonowanie synaps oraz chroni mózg przed starzeniem się i chorobami neurodegeneracyjnymi” – tłumaczy w rozmowie z magazynem „Vogue” neurobiolożka Tara Swart.

Wśród szczególnie polecanych przez ekspertów rodzajów aktywności króluje ten zgoła najprostszy, mianowicie spacerowanie. „Codzienny spacer wzmacnia połączenia między obwodami mózgu ważnymi dla przetwarzania emocji, rozwiązywania problemów i zapamiętywania informacji” – wyjaśnia neurobiolog Nas Neuro. Niektóre badania wykazały, że 20-minutowy spacer w umiarkowanym tempie wywiera pozytywny wpływ na strukturę mózgu. Co więcej, udowodniono naukowo, że spacerowanie korzystnie oddziałuje na zdrowie psychiczne, relaksując i obniżając poziom stresu.

Drugą rekomendowaną formą aktywności, którą warto podejmować na co dzień, jest taniec – integruje on bowiem kilka funkcji mózgu jednocześnie. „Synchronizujemy wówczas ruch ciała, szybkie podejmowanie decyzji, świadomość muzyczną i emocje. To doskonały trening dla ciała i mózgu, który pomaga utrzymać jasność umysłu i zapobiega pogorszeniu funkcji poznawczych” – zachwala dr Neuro.

I dodaje, że aby czerpać korzyści z tańca, nie trzeba mieć wybitnych umiejętności ani wykonywać skomplikowanych ruchów. „Taniec jest dla każdego. Badania wykazały, że dzięki wzmacnianiu wytrzymałości i poprawie równowagi stanowi on pomocne narzędzie w rehabilitacji osób cierpiących na chorobę Parkinsona, działa terapeutycznie na zaburzenia nastroju i jest polecany kobietom przechodzącym menopauzę” – podkreśla ekspert. (PAP Life)

iwo/moc/, fot. freepik.com

Data publikacji: 16.09.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również