Startuje internetowa Akademia Treningu Mózgu dla osób z SM

Akademia Treningu Mózgu to cykl specjalnie opracowanych warsztatów online skierowanych do osób ze stwardnieniem rozsianym. Celem ich jest zaprezentowanie metod wspierających prawidłowe funkcjonowanie funkcji poznawczych, takich jak uwaga, pamięć, wyobraźnia, koncentracja czy kreatywne i logiczne myślenie. Podczas kilku spotkań uczestnicy poznają ćwiczenia stymulujące pracę mózgu oraz budowanie rezerwy poznawczej. Projekt realizowany jest w ramach trwającej kampanii edukacyjnej Nie sam na SM. Pierwsze warsztaty odbędą się 29 kwietnia.

Wraz z wiekiem w naszym mózgu następuje powolne zanikanie komórek nerwowych. W niektórych chorobach, głównie neurologicznych, do których zaliczamy stwardnienie rozsiane (SM), ten proces postępuje zdecydowanie szybciej. Utrata tkanki nerwowej może prowadzić do zaburzeń pracy mózgu, a osoby z SM mogą obserwować u siebie objawy świadczące o zaburzeniach funkcji poznawczych, co może powodować dyskomfort i obniżać jakość ich życia. Główne problemy mogą dotyczyć koncentracji uwagi, zmniejszenia szybkości przetwarzania i zapamiętywania informacji czy też ogólnego spowolnienia wykonywania czynności dnia codziennego.

– Obecnie dzięki nowoczesnym terapiom stosowanym w SM możemy często spowolnić lub wręcz zahamować postęp choroby. Istotne jest, aby oprócz właściwego leczenia, osoby z SM stymulowały pracę mózgu wykonując odpowiednie ćwiczenia – mówi dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska, neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspertka kampanii Nie sam na SM.

Ćwicząc odpowiednio wcześnie funkcje poznawcze pozwalamy na utrzymanie mózgu w lepszej kondycji.

Stworzona specjalnie z myślą o osobach ze stwardnieniem rozsianym Akademia Treningu Mózgu ma na celu przedstawienie praktycznych metod i technik wpierających prawidłowe funkcjonowanie funkcji poznawczych, w szczególności tych, których zaburzenia są najbardziej odczuwalne przez osoby z SM.

W trakcie zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia rozwijające uważność, koncentrację uwagi i wyobraźnię. Problemy z uwagą są często jednymi z pierwszych zaburzeń funkcjonowania poznawczego u osób z SM.

– W trakcie warsztatów chcemy też pokazać, jak uczyć się szybko i efektywnie. Wystarczy poznać kilka praktycznych wskazówek psychologii poznawczej, żeby lepiej zapamiętywać i radzić sobie zarówno w życiu zawodowym, jak i codziennej aktywności – mówi dr Magdalena Przedniczek, psycholog, trener funkcji poznawczych, autorka ćwiczeń i prowadząca Akademię Treningu Mózgu.

Podczas zajęć osoby z SM będą mogły poznać techniki pamięciowe (tzw. mnemotechniki), które angażując obie półkule mózgowe pozwalają na zapamiętywanie dużych porcji materiału.

Akademia Treningu Mózgu realizowana jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, SM-Walcz o siebie, Fundacją NeuroPozytywni oraz Śląskim Stowarzyszeniem Chorych na SM SezaM.

Pierwsze warsztaty online Akademii Treningu Mózgu pt. Ćwiczymy uwagę, odbędą się 29 kwietnia (środa) 2020 roku o godzinie 17:00 i będą transmitowane na profilu Facebook kampanii Nie sam na SM https://www.facebook.com/events/664475274406363/  Kolejne spotkania planowane są w cyklu tygodniowym, w każdą kolejną środę maja o godzinie 17:00.

O kampanii Nie sam na SM

Tegoroczna, druga odsłona kampanii edukacyjnej Nie sam na SM poświęcona jest sprawności poznawczej osób ze stwardnieniem rozsianym oraz zagadnieniom związanym z aktywnością zawodową. Skupia się ona na wyzwaniach z jakimi muszą oni mierzyć się na co dzień. Kampania skierowana jest do nowo zdiagnozowanych osób oraz najbliższych z ich otoczenia, tj. rodziny, przyjaciół, znajomych, jak również kolegów z pracy czy pracodawców.

Działania w ramach projektu realizowane są przy wsparciu partnerów: Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR), Fundacji SM-Walcz o siebie, Fundacji NeuroPozytywni i Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM SezaM
oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Na potrzeby kampanii wspólnie zostały opracowane praktyczne poradniki dla pracownika i pracodawcy oraz podejmowane są dedykowane aktywności, m.in. cykl warsztatów online pt. Akademia Treningu Mózgu.

Komunikacja kampanii prowadzona jest przez profil Nie sam na SM na Facebooku.
Na bieżąco, przez cały czas trwania projektu są zamieszczane dedykowane kampanii materiały edukacyjne oraz wypowiedzi i porady ekspertów, tj. neurologów, psychologa, eksperta ds. HR.

Kampania wspierana jest przez ambasadorów, osoby z SM. Ich historie są inspiracją dla innych osób ze stwardnieniem rozsianym w radzeniu sobie z codziennością.

Dodatkowym źródłem informacji na temat stwardnienia rozsianego jest strona: www.msonetoone.pl.

Inicjatorem kampanii jest firma Sanofi Genzyme, która globalnie od ponad 10 lat pracuje nad zrozumieniem wyzwań, z którymi muszą mierzyć się osoby ze stwardnieniem rozsianym.

pr

Data publikacji: 27.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również