Stryszów zadbał o swoich seniorów

Głównym celem projektu Senior+ jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dostosowanej do potrzeb osób starszych. Miejsca sprzyjającego integracji i aktywizacji społecznej. Klub umożliwia seniorom realizowanie zainteresowań i pasji, a także skorzystanie z zajęć o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym.

Od kilku lat samorządy, które chcą aktywizować mieszkańców powyżej 60 roku życia mogą tworzyć tak zwane Kluby Seniora. W powiecie wadowickim powstało już takich klubów kilka.

Trzeba jednak przyznać, że wnętrza Klub Seniora we wsi Stryszów jest wyjątkowy. Powstał w wyremontowanym budynku LKS Chełm Stryszów i naprawdę robią wrażenie. Stare wnętrza przeszły całkowitą metamorfozę, przestrzeń stała się nowoczesna i bardzo funkcjonalna.

Sale wyremontowano w wysokim standardzie. To samo można powiedzieć o wyposażeniu – kuchnia i sala spotkań robią ogromne wrażenie, a toalet nie powstydziłby się żaden kilkugwiazdkowy hotel.

Klub Seniora w Stryszowie mieści się na ponad 320 metrach kwadratowych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 1 mln zł, w tym dotacja w ramach programu Senior+ wyniosła 200 tys. zł a dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych prawie 348 zł.

Zajęcia organizowane w ramach działania Klubu stwarzają możliwość nie tylko spotkań przy kawie i herbacie, ale także ciekawego spędzania czasu, zacieśnienia więzi towarzyskich, nawiązania przyjaźni i znajomości, odnalezienia wartości życia na emeryturze.

Spotkania w Klubie zapewniają dobre towarzystwo i możliwość rozwijania zainteresowań poprzez uczestnictwo w wycieczkach, wyjazdach do teatru i różnych innych ciekawych zajęciach. Realizowane są także zajęcia ruchowe, warsztaty wspomagające koncentrację i skupienie, spotkania i wyjazdy. Seniorzy uczestniczą w wielu zajęciach, słuchają wykładów na różne tematy: podróżnicze, dietetyczne, psychologiczne, kosmetyczne, muzyczne czy zdrowotne.

– Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu, codziennie inne: taniec, pilates, joga, kulinarne, plastyczne, szachy, basen w Suchej Beskidzkiej gdzie dowozi nas autobus. Oprócz tego mieliśmy zabawę na Dzień Kobiet, ognisko na Andrzejki i rajdy nordic walking. Za wszystko płaci gmina, my mamy zajęcia bezpłatne. – opowiada Halina Lachowicz, mieszkanka Stryszowa od 20 lat. – Od stycznia tego roku seniorzy mają mnóstwo propozycji spędzania wolnego czasu i nawet jak mieszkałam w Katowicach, nie miałam tylu możliwości ciekawych zajęć – dodaje seniorka.

W ofercie są również m.in. treningi pamięci, czyli krzyżówki, zajęcia manualne, luźne spotkania, zajęcia fitness przystosowane dla osób starszych. Dla seniorów lubiących odważniejsze zabawy przygotowano nawet \ karaoke.

Zapewnienie seniorom tak dużej i różnorodnej oferty zajęć musi być dobrze przemyślane i przystosowane do osób nie zawsze w pełni sprawnych. Równie ważny jak baza jest program – nie może być nudno i monotonnie, zatem seniorzy mają wiele atrakcji do wyboru. Oferta Klubu Seniora w Stryszowie jest bardzo bogata i spełnia wiele oczekiwań.

Ewa Maj, fot. fot. archiwum Urzędu Gminy Stryszów

Data publikacji: 07.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również