Pierwsze w Polsce Targi Dostępności

– Dostępność to równe dla wszystkich prawo do udziału w życiu społecznym, zawodowym i publicznym. Aby miało ono szansę stać się rzeczywistym, konieczne jest dostosowanie infrastruktury, przestrzeni publicznej oraz dóbr, produktów i usług do potrzeb wszystkich obywateli – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak 7 listopada podczas oficjalnego otwarcia Targów Dostępności w Opolu.

– Targi Dostępności są inicjatywą, którą  zaplanowaliśmy w Programie Dostępność Plus. Myśla przewodnią przedsięwzięcia było stworzenie polskim przedsiębiorcom możliwości promocji swoich produktów i usług, które poprzez swoją innowacyjność i funkcjonalność odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami czy seniorów – dodała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Targi pokazują różne wymiary dostępności. Zgromadziły wystawców oferujących udogodnienia architektoniczne, cyfrowe oraz informacyjno-komunikacyjne.

– Poprzez takie wydarzenia chcemy dotrzeć z przekazem, który dobrze oddaje nazwa jednej z naszych inicjatyw – „Rzeczy są dla ludzi”. Chcemy promować właśnie tę myśl i zachęcać kolejnych wynalazców, naukowców, badaczy czy producentów do tworzenia dostępnych produktów i usług – podkreśliła sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Targi dają możliwość bezpośredniego podsumowania tego, co w obszarze dostępności już udało się osiągnąć. To również miejsce dyskusji nad nowymi rozwiązaniami i wyzwaniami. Jak powiedziała wiceminister – Targi Dostępności to najlepszy sposób na naukę dostępności, popularyzację wiedzy o niej i przekonywanie nieprzekonanych do tego, jak bardzo dostępność jest potrzebna nie tylko osobom ze szczególnymi potrzebami, ale nam wszystkim.

Prognozy demograficzne wskazują że do 2030 roku liczba seniorów (65+) na świecie przekroczy miliard. Stąd zachęcanie do inwestowania w dostępne produkty i usługi. To jeden z celów, jaki przyjęto w rządowym Programie Dostępność Plus, który realizowany jest już od ponad czterech lat.

Program kierowany jest do ogółu społeczeństwa, bo każdy z nas może skorzystać z zalet, jakie przynosi projektowanie uniwersalne.

Działania Programu są wielowymiarowe. Skupiają się nie tylko na budowie świadomości i edukacji na temat dostępności, ale też zmianach prawa i inwestycjach, które mają zapewnić zakorzenienie zrozumienia, empatii dla idei dostępności w naszej mentalności, w naszym mentalnym DNA.

Info i fot. MFiPR

Data publikacji: 07.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również