Stymulacja dźwiękiem poprawia pamięć u starszych osób
Łagodna stymulacja akustyczna wzmacnia synchronizację neuronów podczas snu wolnofalowego i sprzyja poprawie pamięci u osób w podeszłym wieku - zawiadamia czasopismo "Frontiers in Human Neuroscience".
Sprawna pamięć w dużym stopniu zależy od jakości snu. Niestety wraz z upływem lat jakość snu się pogarsza, co prawdopodobnie prowadzi do osłabienia funkcji zapamiętywania i przywoływania wspomnień. Wygląda jednak na to, że nowa metoda akustycznej stymulacji mózgu zastosowana przez naukowców z Uniwersytetu Northwestern (USA) może zaradzić temu problemowi.
W badaniu uczestniczyło 13 ochotników w wieku co najmniej 60 lat. Spędzali oni dwie noce w laboratorium. Podczas jednej z nich doświadczali stymulacji za pomocą bodźców dźwiękowych, w trakcie drugiej byli poddawani stymulacji pozorowanej. Dodatkowo uczestnicy wypełniali testy pamięci polegające na zapamiętaniu jak największej liczby słów.
Zarówno po stymulacji akustycznej, jak i stymulacji pozorowanej, wyniki badanych osób w testach pamięci uległy poprawie. Stymulacja dźwiękiem zapewniała jednak dużo bardziej spektakularny efekt.
Naukowcy zaobserwowali, że stymulacja akustyczna – dostosowana do indywidualnej pracy mózgu każdej osoby – wzmacniała fale mózgowe podczas snu głębokiego oraz sprzyjała synchronizacji neuronów i konsolidacji pamięci. Do tego im bardziej poprawiała jakość snu, tym bardziej wzmacniała pamięć.
Wcześniej wykazano, że tego typu stymulacja wywołuje podobne efekty u osób młodych.
„To innowacyjne, proste i bezpieczne podejście, które może pomóc w poprawie zdrowia mózgu oraz potencjalne narzędzie służące wzmocnieniu pamięci i spowolnieniu procesów degeneracyjnych u starszych ludzi” – komentuje dr Phyllis Zee, współautorka badania (http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnhum.2017.00109/full). (PAP)
ooo/ agt/
Data publikacji: 20.03.2017 r.