Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom

Suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom; mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też negatywnie wpływać na organizm, dlatego nie stosujmy ich na chybił-trafił - apeluje m.in. Ministerstwo Zdrowia.

„Na wzrok”, „na wątrobę”, „wzmacniające odporność”, „oczyszczające z toksyn” – wybór suplementów diety przyprawia niejednego konsumenta o zawrót głowy. Nie zawsze jednak warto wierzyć reklamie obiecującej poprawę samopoczucia czy spadek wagi po zażyciu suplementu.

25 listopada 12 instytucji, m.in. resorty zdrowia i finansów, Główny Inspektorat Farmaceutyczny i Główny Inspektorat Sanitarny, rozpoczęły wspólną akcję informującą Polki i Polaków o właściwościach suplementów diety.

„Pamiętaj! Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Nie są lekami” – przypominają inicjatorzy akcji. Dodają, że przed kupieniem takiego środka warto na stronie GIS sprawdzić, czy znajduje się on w wykazie zgłoszonych suplementów diety.

Wprawdzie niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety, ale ich zawartość w suplementach jest niższa, przez co nie wykazują działania leczniczego. Przykładowo witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tym drugim przypadku, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze.

Specjaliści wskazują także, że trzeba umiejętnie odróżniać suplementy od leków. Mogą one być produkowane przez te same firmy, mieć podobną postać (np. tabletki, syropy), a nawet mieć podobne nazwy (np. witamina C, mięta). Część suplementów diety jest sprzedawana w aptekach, ale nie zmienia to faktu, że pozostają środkami spożywczymi. W przypadku wątpliwości, czy dany produkt jest lekiem czy suplementem diety, można upewnić się, czytając informację na opakowaniu. (PAP)

ozk/ akw/

Data publikacji: 25.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również