Światowy Dzień Szpiczaka – innowacje ratują życie

Profesor Sebastian Grosicki

W dobie dynamicznych osiągnięć medycyny onkologicznej, nowotwory nie muszą być wyrokiem śmierci, a zmieniają się w chorobę przewlekłą. Światowy Dzień Szpiczaka staje się zatem okazją do ukazania tych przełomowych terapii oraz kluczowej roli badań klinicznych w ich odkrywaniu. Nowoczesne metody leczenia, podawane chorym w ramach badań klinicznych w specjalistycznych ośrodkach, przynoszą nadzieję pacjentom. „Pacjenci Jutra” kampania społeczna zainicjowana przez firmę Pratia, przypomina, że bez odwagi i zaangażowania pacjentów nie byłoby szans na przełomowe terapie.

Szpiczak plazmocytowy, znany również jako szpiczak mnogi, stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej onkologii. Ta złośliwa choroba układu krwiotwórczego wynika z niekontrolowanego namnażania komórek plazmatycznych, co prowadzi do uszkodzenia kości, pogorszenia funkcji nerek oraz osłabienia zdolności obronnych organizmu. Choć dotyka przede wszystkim osoby powyżej 60. roku życia, przypadki u młodszych pacjentów również nie są rzadkością. Szybka diagnostyka, reagowanie na objawy oraz rozwój nowoczesnych metod terapeutycznych dają jednak coraz więcej powodów do optymizmu. Dzisiejsze osiągnięcia medycyny pozwalają na indywidualne podejście do leczenia, wprowadzając pacjentów na ścieżkę, która umożliwia nie tylko przedłużenie życia, ale przede wszystkim poprawę jego jakości.

Przełom w walce ze szpiczakiem
Dynamiczny rozwój nauk medycznych w ostatnich latach umożliwił wprowadzenie do refundacji w Polsce kilkunastu nowoczesnych terapii stosowanych zarówno w pierwszej linii leczenia, jak i w kolejnych etapach – wtedy, gdy dotychczasowe metody przestają być skuteczne. Nowe leki, dzięki precyzyjnemu mechanizmowi działania, pozwalają na kontrolowanie przebiegu choroby, redukcję licznych dolegliwości oraz minimalizację działań niepożądanych. Coraz częściej stosowane terapie mają charakter spersonalizowany, co oznacza, że leczenie dobierane jest indywidualnie, z uwzględnieniem unikatowych predyspozycji pacjenta oraz etapu choroby.

Wyjątkową inicjatywą wspierającą rozwój wiedzy o najnowszych terapiach jest kampania „Pacjenci Jutra”, której celem jest edukacja oraz informowanie pacjentów i lekarzy o możliwościach udziału w badaniach klinicznych i dostępie do przełomowych metod leczenia. Informacje o kampanii, wraz z dostępem do szczegółowych materiałów, znajdują się na stronie pacjencijutra.pl. Kampania ta jest realizowana przez firmę Pratia – lidera w dziedzinie badań klinicznych.

Kamień węgielny rozwoju medycyny
Badania kliniczne stanowią nieodzowną część procesu wdrażania innowacyjnych terapii. W ośrodkach badawczych, takich jak Pratia Onkologia w Katowicach, doświadczeni specjaliści wykorzystują najnowsze technologie medyczne, aby dawać nowe szanse chorym na nieuleczalne choroby hematologiczne i onkologiczne poprzez leczenie nowymi lekami w ramach badań klinicznych przed ich wprowadzeniem do standardowej praktyki klinicznej.

Prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, ekspert w dziedzinie hematologii, podkreśla: „Badania kliniczne to kluczowy element postępu medycyny. Dzięki ścisłej współpracy między ośrodkami badawczymi, lekarzami i pacjentami jesteśmy w stanie dostarczać na rynek nowe, przełomowe terapie, które znacząco wpływają na poprawę jakości i wydłużenie życia, a wierzę to że również w przyszłości wyleczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego .”

Prof. Grosicki – specjalista z prawie 30-letnim doświadczeniem w leczeniu chorób hematoonkologicznych – kieruje Ośrodkiem Badań Klinicznych Pratia Onkologia w Katowicach. Od 2020 roku w Ośrodku przeprowadzono ponad 100 badań klinicznych, z których skorzystało już około 700 pacjentów. Obecnie w trakcie terapii znajduje się 250 osób, które otrzymują dostęp do innowacyjnych metod terapeutycznych, często niedostępnych jeszcze w standardowej terapii.

Placówka znajduje się w nowoczesnym budynku szpitalnym przy ul. Tadeusza Kościuszki 92 w Katowicach, w miejscu łatwo dostępnym zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem. Terapie podawane są w wyspecjalizowanych salach wlewów, a dla pacjentów wymagających dłuższych wizyt przygotowano komfortowe kapsuły wyciszające, zapewniające spokój i prywatność. Obecnie trwa rozbudowa ośrodka, która wpłynie na polepszenie komfortu pacjentów i umożliwi prowadzenie jeszcze bardziej zaawansowanych badań.

„Badania kliniczne to obowiązkowy element w procesie tworzenia nowych terapii, które dają nadzieję pacjentom. Przykładem przełomowej dla losów chorych na szpiczaka plazmocytowego terapii, która weszła do standardu leczenia chorych na nawrotowego opornego szpiczaka plazmocytozwego jest przeciwciało bispecyficzne Teklistamab. Nasz ośrodek brał udział w wielu badaniach klinicznych, w których możliwość tego leczenia byłą udostępniana chorym od około 3 lat. Obecnie dzięki rejestracji lek jest refundowany również w ramach NFZ.” – dodaje prof. Grosicki.

Współpraca fundamentem jutra
Udział pacjentów w badaniach klinicznych jest kluczowy – to dzięki ich decyzji o wzięciu udziału w eksperymentalnych programach leczniczych możliwe jest gromadzenie danych, które stanowią fundament dla przyszłych terapii.

Ścisła współpraca naukowców, lekarzy i pacjentów umożliwia modyfikację i optymalizację zastanych metod leczenia. Proces ten opiera się o partnerskie relacje, w których rola lekarza specjalisty jest niezwykle istotna. To właśnie on przekazuje pacjentowi dostępne opcje terapeutyczne, w tym możliwość udziału w badaniach klinicznych, tłumacząc zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyka związane z tą formą leczenia. Dzięki temu pacjenci są świadomi swojej decyzji, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie terapii do ich indywidualnych oczekiwań i potrzeb.

„Udział w badaniach klinicznych to niezwykle ważny element rozwoju medycyny, który w wielu chorobach już doprowadził do przełomowych odkryć. Wyniki tych badań nie tylko zmieniły standardy terapii, ale również otworzyły zupełnie nowe perspektywy leczenia, dając nadzieję pacjentom na lepszą przyszłość. Jest to możliwe również w przypadku szpiczaka, dlatego warto skonsultować taką możliwość z lekarzem specjalistą oraz z potencjalnym ośrodkiem badań.” – podsumowuje prof. Grosicki.

Opracowywanie nowych metod terapeutycznych jest możliwe tylko dzięki gotowości pacjentów do współpracy. To ich udział, a także zaufanie do specjalistycznych porad lekarzy, umożliwiają budowanie bazy dowodowej niezbędnej do wprowadzania kolejnych linii leczenia. Ochotnicy zgłaszający się do badań klinicznych mają niepowtarzalną możliwość skorzystania z terapii, które będą udostępniane innym pacjentom dopiero w przyszłości. To właśnie oni mogą stać się już dziś pacjentami jutra.

kat/, fot. materiał prasowy

Data publikacji: 28.03.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również