Szansa dla kobiet po mastektomii. Fundacja PBR rozszerza wsparcie

Kobiety po mastektomii mogą zostać beneficjentkami Fundacji Poland Business Run. Pomysł pojawił się około 2 lata temu, a w ub.r. pilotażowo sfinansowano turnus rehabilitacyjny. Od lutego nabór odbywa się w sposób ciągły. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 tys. zł. Kompleksowe wsparcie będzie można uzyskać m.in. w Krakowie w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu.

Fundacja Poland Business Run rozszerza grupę odbiorców oferowanego wsparcia. Krakowska organizacja była dotychczas skupiona na pomaganiu osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Kupowała dla nich m.in. protezy, wózki czy godziny rehabilitacji. Tylko dzięki ubiegłorocznej edycji Poland Business Run pozyskano środki dla 128 beneficjentów. Ten charytatywny bieg jest organizowany od 2012 r. I przez kolejne lata pomoc zyskało łącznie 728 osób.

– W roku, w którym impreza odbyła się po raz dziesiąty, mogliśmy ogłosić kolejne nasze plany. Wielu naszych beneficjentów to osoby po amputacji, dlatego postanowiliśmy wspierać również kobiety po mastektomii. Tylko w 2020 r. około 20 tys. Polek usłyszało diagnozę związaną z rakiem piersi, więc potrzeby są olbrzymie – komentuje Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run.

Panie, które już poddały się mastektomii, często zgłaszają ból, ograniczony zakres ruchu czy zmniejszoną siłę w ręce po stronie operowanej. To powoduje np. problemy z uczesaniem się, ubraniem się czy gotowaniem. A te kobiety chcą być aktywne, dlatego Fundacja PBR postanowiła im pomóc.

– Na rozszerzenie wsparcia trzeba było poczekać, bo pandemia nie sprzyjała podejmowaniu pewnych wyzwań. Jej czas wykorzystaliśmy jednak na zebranie potrzebnych informacji oraz oddelegowanie naszych fizjoterapeutów na specjalistyczne kursy. Pod koniec 2021 r. udało nam się sfinansować pierwszy, pilotażowy turnus rehabilitacyjny – podkreśla Marta Hernik.

Z propozycji skorzystało 6 kobiet po mastektomii. Dla nich zorganizowano zajęcia w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, które funkcjonuje w Krakowie od grudnia 2018 r. (https://naszesprawy.eu/rehabilitacja-zdrowie-i-nauka/znowu-w-biegu-czas-na-pierwsze-kroki/).

Biegiem po wsparcie

4 września odbędzie się jedenasta edycja Poland Business Run. Wkrótce zaprezentowane zostaną informacje dotyczące zbliżającego się biegu, w tym terminy rozpoczęcia zapisów dla uczestników. Ale już od lutego można zgłaszać wnioski w sprawie wsparcia dla kobiet, które przeszły zabieg mastektomii. Nabór trwa w sposób ciągły (więcej informacji poniżej).

– Wpływają do nas przeważnie po 2-3 wnioski dziennie od osób z niepełnosprawnościami, teraz dołączą do nich kobiety po amputacji piersi. To pokazuje skalę potrzeb, bo jako Polska mamy bardzo wysoki wskaźnik zachorowań na nowotwory i niestety także umieralności. Widać też, że poszliśmy w dobrym kierunku oferując taką pomoc dla osób, które chciałyby wrócić do zdrowia i aktywności po traumatycznych przeżyciach – zaznacza dyrektor zarządzająca Fundacji PBR.

5 tys. zł wynosi maksymalna kwota dofinansowania dla kobiet po mastektomii. Środki zostaną przekazane na rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Tygodniowe turnusy będzie można realizować m.in. w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Program obejmie kompleksową pomoc wraz z noclegiem w Krakowie. Przewidziane są zajęcia nakierowane na poprawę funkcjonalną ręki. Nie zabraknie też konsultacji z psychologami czy dietetykami.

– W mediach społecznościowych naszej fundacji i Centrum Znowu w Biegu znajdują się historie pacjentek, które wzięły udział w turnusach rehabilitacyjnych. Myślę, że to jest najlepsza zachęta i rekomendacja, również dla niezdecydowanych. Taki tydzień może bardzo dużo zmienić w życiu danej osoby – podsumowuje Marta Hernik.

Szczegóły dotyczące procesu naboru: https://polandbusinessrun.pl/pl/about/jak-zostac-beneficjentem

Dodatkowych informacji udziela Dział Wsparcia od poniedziałku do piątku w godz. 9-14, tel. (+48) 504 485 979

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Marcin Gazda / archiwum „NS”

Data publikacji: 16.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również