Szpital Bródnowski pierwszym ośrodkiem w Europie, który przeprowadził nowatorskie leczenie nadciśnienia tętniczego
- 02.12.2024
Ten zabieg jest nadzieją dla milionów pacjentów. Zespół Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego WUM przeprowadził implantację układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej u pacjenta z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że problem ten dotyka jedną na trzy dorosłe osoby na świecie.
Lekarze z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie przeprowadzili implantację układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej u pacjenta z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym. W przypadku wzrostu ciśnienia krwi dochodzi do automatycznej stymulacji elektrycznej o bardzo małym natężeniu nerwów zatoki szyjnej, co prowadzi do kontrolowanego obniżenia ciśnienia. Operowany pacjent w stanie dobrym został wypisany do domu, a badania kontrolne wykazały skuteczne działanie wszczepionej aparatury.
– Jesteśmy dumni z zespołu, który przeprowadził ten zabieg. Ta nowatorska operacja daje nadzieję chorym. Dlatego tak ważne jest dofinansowania placówek medycznych w sprzęt, który pozwala na realizację takich zabiegów – podkreśla Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udarów, niewydolności i choroby niedokrwiennej serca czy niewydolności nerek. Szczególną postacią nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie lekooporne, czyli takie, w którym nie uzyskuje się prawidłowych wartości ciśnienia mimo stosowania trzech rodzajów leków. – Pamiętajmy, że prawidłowe ciśnienie krwi to 120–129/80–84 mm Hg. Duży problem stanowi nadciśnienie lekooporne, które jest wyzwaniem w kontekście dostępnych metod leczenia. Zastosowana metoda daje obiecujące wyniki – zaznacza docent Piotr Myrcha, koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej MSB.
Co ważne, przy tego rodzaju procedurach kluczowa jest współpraca chirurgów i lekarzy zajmujących się nadciśnieniem tętniczym. Przykładem tego jest współpraca Zespołu Chirurgii z Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii UCK WUM, której kierownikiem jest prof. Jacek Lewandowski, oraz Kliniką Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM MSB, której kierownikiem jest prof. Marek Kuch.
– W szpitalu bródnowskim staramy się tworzyć przestrzeń i możliwości, aby zespoły medyczne mogły w 100 proc. wykorzystywać swój potencjał i realizować projekty prowadzące do rozwoju medycyny. Mamy ambicje, by sięgać po innowacje – podkreśla Teresa Bogiel, prezes zarządu szpitala bródnowskiego.
Innowacyjną operację przeprowadził zespół medyków MSB pod kierownictwem dr. hab. n. med. Piotra Myrchy, kierownika Kliniki Chirurgii, przy wsparciu zespołu anestezjologicznego – dr Agnieszki Kunckiej (koordynatorki Oddziału Intensywnej Terapii) i dr Joanny Krokowskiej-Forysińskiej.
Implantacja stymulatorów zatoki szyjnej jest na etapie badań klinicznych i certyfikacji. Szpital Bródnowski po zakończeniu badań będzie ośrodkiem referencyjnym i szkolącym. Procedura kwalifikacji dla pacjentów z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym odbywa się w ośrodkach kardiologicznych prowadzących rekrutację do badania. Obecnie są to Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii UCK WUM oraz Klinika Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM.
Info i fot. Szpital Bródnowski
Data publikacji: 02.12.2024