Sztuczna inteligencja pomocna w diagnozowaniu autyzmu

Autyzm jest jednym z najczęstszych zaburzeń rozwojowych. Niestety nie ma prostego testu pozwalającego wykryć to schorzenie, w przeciwieństwie do innych zaburzeń nie ma charakterystycznych parametrów, które można zmierzyć i określić, czy choroba występuje i jakie jest jest nasilenie. Autyzm może objawiać się trudnościami w codziennych kontaktach społecznych, zaburzeniami w komunikacji czy uczeniu się. Diagnoza pacjentów opiera się głownie na podstawie ich obserwacji.

Szansę na stworzenie biomarkera autyzmu daje sztuczna inteligencja. Naukowcy z Uniwersytetu Standforda wykorzystali dane z badań mózgów funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) 1100 osób i po stworzeniu specjalnego algorytmu przetworzono i zanalizowano dane.

Chociaż każdy człowiek ma unikalne schematy funkcjonalne, to jednak pomiędzy schematami różnych osób występują pewne podobieństwa. które można poddać klasyfikacji. Okazało się, że sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć zaburzenia autystyczne z 82-procentową trafnością w porównaniu do diagnoz postawionych przez lekarzy.

Wyniki są obiecujące a naukowcy wierzą, że po dopracowaniu algorytmu uda się znacznie poszerzyć wiedzę na temat zaburzeń autystycznych, przyspieszyć diagnostykę i wprowadzić bardziej ukierunkowaną terapię.

kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również