Tam zawsze świeci słońce

Tam zawsze świeci słońce

26 września br. Fundacja Mimo Wszystko obchodziła dziesięciolecie istnienia. Świętowanie jubileuszu zbiegło się z oficjalnym otwarciem Ośrodka Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Dolina Słońca" w Radwanowicach (okolice Krakowa).

– „Dolina Słońca” była z jednej strony odpowiedzią na konkretną potrzebę, z drugiej strony chciałam stworzyć takie miejsce, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie będą mogły być szczęśliwe. Pomyślałam sobie, że jak ta „Dolina Słońca” powstanie, to ja będę najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi, no i ona teraz jest i działa – powiedziała Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko”. Oprócz aktorki symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Angelika Chrapkiewicz-Gądek, ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz podopieczny ośrodka Kazimierz. W uroczystościach wzięli udział m.in. Irena Santor, Henryka Krzywonos-Strycharska, Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska, Ewa Błaszczyk, Lidia Jazgar, Dorota Segda, Magdalena Waligórska, Jerzy Owsiak, Andrzej Sikorowski i Andrzej Brandstatter. Nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, Bractwa Kurkowego, żołnierzy z 5. Batalionu Dowodzenia z Rząski, a także reprezentantów wielu fundacji i stowarzyszeń, wolontariuszy, darczyńców i sponsorów. Listy gratulacyjne nadesłali prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, Jolanta Kwaśniewska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda. Goście mogli zobaczyć film przygotowany z okazji dziesięciolecia Fundacji „Mimo Wszystko” i najnowsze przedstawienie Teatru Radwanek „Franek z Doliny Słońca” (scenariusz: Marta Guśniowska, reżyseria: Anna Dymna). Swoje minirecitale zaprezentowali m.in. Lidia Jazgar i Andrzej Sikorowski. Z kolei Ewa Błaszczyk, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak i Andrzej Brandstatter zasadzili obok ośrodka cztery dęby. Te symbole trwałości, długowieczności i siły to dary od Fundacji „Akogo?”, Polskiej Akcji Humanitarnej, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacji „Pro Artis”.

Dzięki życzliwości i hojności

– Cechą charakterystyczną dzieł miłosierdzia w Radwanowicach jest to, że zespalają one dobrą wolę i trud wielu ludzi. Mamy nadzieję, że dobro, jakie tutaj się dokonuje i styl, w jakim się dokonuje, będzie inspirowało innych – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej w czasie poświecenia „Doliny Słońca”. Nowoczesny ośrodek, ciągle jeszcze wyposażany, składa się z pięciu pawilonów. Powierzchnia zabudowy wynosi 2700 m kw., a całkowita – 5346,47 m kw. W Radwanowicach działają pracownie: „Słońcowa” (terapeutyczna), „Siłowcowa” (rehabilitacyjna), „Edukuracja” (edukacyjna), „Stokrotna” (rękodzieła artystycznego), „Nibylandia” (teatralna), „Złotorybia” (życia codziennego), „Ptaśkowa” (plastyczna), a także sale: rehabilitacyjna i doświadczania świata. W planach jest uruchomienie pracowni kulinarnej i ogrodniczej. Do września 2013 r. koszt budowy wyniósł dokładnie 29 205 170,85 zł. Środki zostały pozyskane głównie od podatników, którzy przekazywali 1% ze swojego rozliczenia z fiskusem. Do tego doszły darowizny oraz charytatywne SMS-y.

Teren o powierzchni 8 hektarów i 34 arów Fundacja im. Brata Alberta oddała Fundacji „Mimo Wszystko” na okres pięćdziesięciu lat. 30 grudnia 2005 r. umowę w tej sprawie zawarli ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Anna Dymna. 11 września 2008 r. nastąpiło przekazanie tego obszaru firmom Budostal 2 i Inwestprojekt odpowiedzialnym za budowę „Doliny Słońca”.

Jesteś kochany

Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie założyła Fundację „Mimo Wszystko”, żeby ratować miejsca terapii dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańców schroniska w Radwanowicach. W ciągu dziesięciu lat skupiona przez Annę Dymną grup ludzi, głównie wolontariuszy, pomogła ponad dwudziestu tysiącom chorych i niepełnosprawnych osób z całej Polski.

W „Dolinie Słońca” pracuje dziewięciu terapeutów, trzech psychologów, trzech lekarzy i dwie pielęgniarki, a także dwóch pracowników administracji oraz sześciu pracowników obsługi technicznej. Z nowego miejsca korzystają podopieczni Fundacji „Mimo Wszystko”, Fundacji im. Brata Alberta oraz integracyjnej szkoły w Radwanowicach. W ośrodku docelowo opiekę znajdzie 200 osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu całej Małopolski, czyli o ok. ⅓ więcej niż obecnie. Nie bez powodu w akcie erekcyjnym zamieszczono słowa papieża Jana Pawła II: „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Pamiętaj, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga”.

Anna Dymna, prezes (swoją funkcję pełni społecznie) Fundacji „Mimo Wszystko”

Tak się czasem zastanawiam, co by było, gdybym nie miała Fundacji? Ja już sobie tego nie wyobrażam. Pracując z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie zdałam sobie sprawę ze swoich ułomności, z tego, w jakim żyję świecie, jak czasem bez sensu tracę czas i narzekam. Dzięki pracy w Fundacji, mam kontakt z ludźmi niepełnosprawnymi, chorymi, umierającymi. Zdałam sobie sprawę z tego, jak niezwykłą istotą jest człowiek, ja tego wcześniej nie wiedziałam. Ci ludzie uczą mnie też uruchamiać w sobie niezwykłe siły, o których nie miałam pojęcia.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Marcin Gazda

Data publikacji: 09.10.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również