Terapia przez sztukę niejedno ma imię…

Po październikowym Spotkaniu Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS) na zamku w Toszku, 8 listopada br. odbyło się równie udane w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach (filia Bojków). VI Gliwickie Spotkania Tęczowe pod patronatem prezydenta Zygmunta Frankiewicza były pełnym ekspresji i radości festiwalem twórczości osób niepełnosprawnych. Formuła przeglądu, a nie konkursu, zapewniła tanecznym, muzycznym i teatralnym prezentacjom niezwykłą, emocjonalną, prawdziwie tęczową barwę. Organizatorami imprezy byli WTZ Tęcza oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach.

Reprezentowanych było 17 ośrodków z regionu Śląska oraz placówki z Tarnowa i Opola. Do Gliwic przyjechało 270 osób, w tym 198 występujących artystów, pozostali to opiekunowie i osoby towarzyszące. Tematyka przedstawień była bardzo różnorodna: od np. bajki o Czerwonym Kapturku (zespół teatralny z WTZ Chorzów), czy skeczu „Sierotka Marysia” (grupa kabaretowa z WTZ z Gorzyc), lub „Kopciuszka nieco inaczej” (zespół teatralny WTZ im. Jana Pawła II z Tarnowa), po układ taneczny do poezji m.in. ks. J. Twardowskiego (grupa taneczna WTZ PORT z Bielska-Białej) czy prezentacje teatralne pt. „Kolory życia”(zespół z WTZ Czerwionki-Leszczyny), „Dwa światy” (zespół z WTZ Matka Boska Uzdrowienie Chorych – Knurów), „Przemijanie” (Zespół Ośrodków Rehabilitacyjnych dla Dzieci i Młodzieży z Radzionkowa) i wiele innych.
Wyobraźnia i działania instruktorów dopasowując się do możliwości i emocji artystów z niepełnosprawnością sprawiają, że Gliwickie Spotkania są rzeczywiście tęczowe.

Zobacz galerię…

IKa
fot. Gliwickie Spotkania Tęczowe

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również