Twórcy internetowi dla zdrowia psychicznego MŁODYCH GŁÓW – podsumowanie akcji „Popatrz, Posłuchaj, Połącz”

Ponad 300 twórców internetowych, milionowe zasięgi i jeden wspólny cel – promowanie odpowiedzialnej i empatycznej obecności w sieci. Akcja „Popatrz, Posłuchaj, Połącz”, zorganizowana przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i agencję DDOB w ramach projektu MŁODE GŁOWY, poruszyła temat zdrowia psychicznego w mediach społecznościowych.

Rozwinięciem działań były warsztaty dla influencerów, które odbyły się 14 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

10-milionowy zasięg akcji w 10 dni
Akcja „Popatrz, Posłuchaj, Połącz” wystartowała 7 kwietnia – w Światowy Dzień Zdrowia. Jednego dnia, ponad 300 twórców opublikowało pro bono treści edukacyjne na swoich profilach na Instagramie (Pierwsza Pomoc dla Zdrowia Psychicznego: | Młode Głowy), promując ideę Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego. Ich posty odsyłały do strony, gdzie dostępne są praktyczne materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów projektu MŁODE GŁOWY. W ciągu 10 dni akcja osiągnęła potencjalny zasięg 10 milionów użytkowników – przede wszystkim dzięki relacjom twórców na Instagram Stories. Stronę helppp.pl odwiedza prawie 1000 osób dziennie. Wśród twórców, którzy wsparli inicjatywę, znaleźli się m.in. Jakub Patecki, Agnieszka Woźniak-Starak, Magda Gessler, Przemek Kucyk, Kamil Szymczak, Bogna Sworowska czy Red Lipstick Monster.

– Jestem obecna w mediach od blisko 30 lat i niezwykle ważnym kanałem komunikacji są dla mnie również media społecznościowe. Dlatego z całego serca dziękuję wszystkim twórcom internetowym, którzy wzięli udział w naszej akcji. Naprawdę wierzę, że tylko działając razem, możemy inspirować i dodawać skrzydeł wszystkim młodym głowom. Doceniam każdy głos, szczególnie w tak istotnym temacie, jakim jest Pierwsza Pomoc dla Zdrowia Psychicznego – mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY.

– Wygenerowanie impresji na poziomie 10 milionów, w większości w relacjach typu Stories na jednej platformie, i to bez żadnego budżetu mediowego, to nie tylko imponujący wynik – to dowód na ogromną siłę społecznego zaangażowania i autentyczności przekazu. W branży influencer marketingu rzadko zdarzają się tak silne, organiczne kampanie, które równocześnie niosą tak ważny przekaz – mówi Marta Ślendak, Managing Director w DDOB.

Jak mówić o zdrowiu psychicznym w social mediach?
14 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyły się także warsztaty dla twórców internetowych, poświęcone odpowiedzialnemu mówieniu o zdrowiu psychicznym w mediach społecznościowych. Poprowadziła je psycholożka i ekspertka projektu MŁODE GŁOWY – Joanna Flis.

– To jedna z pierwszych tego rodzaju inicjatyw w Polsce – podkreśla Flis. – Warsztaty są skierowane do twórców internetowych, dla których obecność w sieci to coś więcej niż tylko budowanie zasięgów. Spotykamy się, by wspólnie uczyć się, jak mówić o zdrowiu psychicznym rzetelnie i z uważnością. W dobie internetu czasem pełnego uproszczeń i braku zrozumienia chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie najważniejszą kompetencją staje się życzliwość – dodaje Flis.

Na wydarzeniu pojawiło się kilkudziesięciu twórców reprezentujących różne środowiska i tworzących bardzo zróżnicowany content od edukacyjnego i psychologicznego po rozrywkowy oraz lifestyle’owy. Połączyła ich jedna idea – potrzeba rozmowy o zdrowiu psychicznym, prowadzonej merytorycznie, empatycznie i odpowiedzialnie. Warsztaty będą kontynuowane w formie cyklicznych spotkań.

– Tu nie chodzi o jeden post w internecie – chodzi o realną zmianę myślenia, żebyśmy byli bardziej świadomi i uważni na siebie nawzajem. Bo czy jest coś ważniejszego niż zdrowie psychiczne? – mówi Wojciechowska.

Podczas spotkania rozmawiano o tym, jak mądrze, świadomie i z troską mówić o emocjach oraz zdrowiu psychicznym w mediach społecznościowych. Uczestnicy, pracując na podstawie przygotowanej agendy, wspólnie poszukiwali odpowiedzi na kilka kluczowych pytań:
●      Czy nasze treści są zgodne z aktualną wiedzą naukową?
●      Czy wiemy, po co i dla kogo je tworzymy?
●      Czy jesteśmy uważni na potrzeby naszych odbiorców?

Organizatorzy podkreślają, że na sali nie zabrakło szczerych rozmów, osobistych historii i ogromnego zaangażowania. – To był moment zatrzymania i refleksji nad tym, jak dużą siłę oddziaływania mają dziś twórcy internetowi – mówi Marta Ślendak.

– To poruszenie musi objąć także branżę influencer marketingu. Bo odpowiedzialność nie leży wyłącznie na twórcach – ponoszą ją również agencje, które łączą marki z influencerami i współtworzą ten ekosystem. To kluczowy moment, w którym cała branża także powinna zrobić krok do przodu – z większą świadomością i troską o odbiorców – dodaje Ślendak.

Info i fot. Fundacja UNAWEZA

Data publikacji: 18.04.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również