Tydzień Alergii i Dzień Astmy

Od 16 do 22 kwietnia br. obchodzono po raz drugi Światowy Tydzień Alergii pod hasłem „Rosnący problem astmy i chorób alergicznych na świecie". Jego organizatorem jest Światowa Organizacja Alergii. Do udziału w obchodach zaproszono również Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

W ramach Tygodnia Alergii odbyły się liczne konferencje, spotkania, ukazały publikacje związane z tym przedsięwzięciem w celu podniesienia świadomości społecznej w tematyce alergii i chorób towarzyszących. Jedną z nich jest astma.

Astma jest przewlekłym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych związanym z nadwrażliwością oskrzeli na różne czynniki – alergeny, zimne powietrze, infekcje, wysiłek fizyczny. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na astmę cierpi 300 mln, a w Polsce około 4 mln osób. Liczbę zgonów z powodu tej choroby szacuje się na 250 tys. rocznie w skali światowej.

Choć astma jest na razie chorobą nieuleczalną, to dzięki dostępnym terapiom większość pacjentów może prowadzić normalne życie, być aktywnym fizycznie, a nawet uprawiać sport wyczynowy. Podstawowe znaczenie ma jednak edukacja terapeutyczna, która pozwala na prawidłowe przyjmowanie leków, przestrzeganie zasad profilaktyki i świadomą prewencję.

Światowy Dzień Astmy jest obchodzony od 1998 r. w każdy pierwszy wtorek maja. Od 2007 roku obchodzony jest pod hasłem „Przejmij kontrolę nad astmą”, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem jaki współcześnie stanowi astma oraz promowanie idei kontroli nad tą chorobą, by pacjent z astmą przestrzegając zaleceń lekarskich prowadził normalne i aktywne życie.

Również Polskie Towarzystwo Alergologiczne włączyło się w obchody Dnia Astmy organizując w Warszawie konferencję prasową poświęconą zagadnieniu wczesnej diagnostyki i leczenia astmy w Polsce.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również