Tydzień dla serca – kardiologiczne zagrożenia hiperurykemii

Z okazji Tygodnia dla Serca, obchodzonego w dniach 18-24 kwietnia eksperci poświęcą szczególną uwagę hiperurykemii, czyli wysokiemu stężeniu kwasu moczowego we krwi. W celu zwiększenia wiedzy o tym zaburzeniu, będą podejmowane działania edukacyjne na temat związku  hiperurykemii z chorobami serca. Wydarzenia te odbywać się będą w ramach kampanii pt.: „Obniżamy Kwas Moczowy”.

Hiperurykemia to podstępna choroba, bo długo może nie dawać żadnych objawów, a jej konsekwencją mogą być powikłania takie jak zawał serca, zaostrzenie niewydolności serca czy udar mózgu. Choroba ta może dotykać nawet 10 mln Polaków, ale mimo tak dużej liczby chorych jest wciąż niedostrzegana przez lekarzy i bagatelizowana przez pacjentów.

Działania edukacyjne będą wsparte bezpłatnymi konsultacjami online ze specjalistami. W środę 21 kwietnia w godz. 17.00-19.00 na stronie https://www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji online z kardiologiem dr. hab. Marcinem Barylskim, a w poniedziałek, czwartek i piątek w godz. 17.00-19.00 – z dietetyczką Martyną Pietraniuk.

„Hiperurykemia jest kojarzona głównie z chorobami reumatycznymi, zaś nieleczona prowadzi do dny moczanowej. Trzeba jednak pamiętać, że zwiększone stężenie kwasu moczowego może doprowadzić do innych schorzeń, w tym do chorób układu sercowo-naczyniowego” – przypomina cytowany w informacji prasowej dr hab. Marcin Barylski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Hiperurykemia może spowodować powstawanie zmian miażdżycowych oraz przewlekły stan zapalny czy uszkodzenie naczyń, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych: nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

– Najgroźniejszymi powikłaniami hiperurykemii i w konsekwencji chorób układu krążenia są m.in. zawał serca, udar mózgu czy zaostrzenie niewydolności serca – podkreśla dr Barylski.

Osoby z hiprurykemią powinny stosować dietę niskopurynową i niskofruktozową. Trzeba unikać produktów bogatych w puryny, czyli mięs, podrobów, owoców morza i fruktozę – słodyczy, słodkich napojów i przede wszystkim alkoholu. Zalecane są produkty niskotłuszczowe, jaja, warzywa i zboża oraz należy także wypijać dziennie do 3 litrów wody.

Najważniejsze w diagnozie hiperurykemi jest stałe badanie stężenia kwasu moczowego przynajmniej raz w roku i dostosowywanie terapii do jego aktualnych wartości. Osoby koło 40. roku życia powinny zbadać stężenia kwasu moczowego, powinny to zrobić szczególnie będąc w grupie ryzyka np. których bliscy krewni chorowali na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wczesne wyrycie wysokiego stężenia kwasu moczowego pozwala zanim choroba rozwinie się do zaawansowanego stadium  wdrożyć odpowiednią dietę i leczenie,.

Leczenie musi być zawsze konsultowane z lekarzem, który w razie potrzeby włączy odpowiednią farmakoterapię. Dawka leku jest ściśle uzależniona od bieżących wyników badań i nie wolno  jej samodzielnie zmieniać.

Oprac. em/

Data publikacji: 17.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również