Ulga rehabilitacyjna także na montaż klimatyzacji i remont mieszkania

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania, także montaż instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest wykazanie, że wydatek ułatwia OzN codzienne funkcjonowanie.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT, osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i niezależnie od tego, jakie schorzenie jest podstawą wydania orzeczenia o niepełnosprawności.

Adaptacja i wyposażenie lokalu mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Dlatego w przypadku każdego niepełnosprawnego mogą to być inne wydatki, odzwierciedlające jego potrzeby. Każdy może odliczyć koszty zakupu materiałów budowlanych: płytek podłogowych, ściennych, kabiny, armatury, baterii, sedesu, umywalki, koszty demontażu obecnego stanu oraz montażu zakupionych urządzeń sanitarnych i położenie płytek. Ulga przysługuje co do zasady na standardowy sprzęt i wyposażenie mieszkań.

Ulga rehabilitacyjna pozwala osobom niepełnosprawnym odliczyć kilkanaście różnych typów kosztów, których katalog został wymieniony w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Są wśród nich zarówno wydatki limitowane, np. na leki czy używanie samochodu osobowego, jak i nielimitowane, np. na sprzęt rehabilitacyjny czy przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, także na klimatyzację, która ułatwia życie OzN.

Możliwość objęcia ulgą kosztów remontu
Osoby remontujące swój dom i instalujące nowe źródła ciepła, mogą skorzystać z jednej z dwóch ulg podatkowych: ulgi rehabilitacyjnej albo termomodernizacyjnej. Jedna i druga pozwalają odliczyć poniesiony wydatek od dochodu. Wymagają jednak spełnienia innych warunków. Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej podatnik musi mieć m.in. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Poniesiony wydatek nie może być w żadnej formie dofinansowany, np. przez NFZ.

Z kolei ulga termomodernizacyjna, określona art. 26h ustawy o PIT, pozwala odliczyć wydatki do limitu 53 tys. zł. Zgodnie z ust. 5 ustawy o PIT odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane), np. z Funduszu Ochrony Środowiska.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również