Unikalne operacje przywróciły pacjentom możliwość normalnego życia
- 17.11.2021
Unikalne operacje z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej, z wykorzystaniem nowoczesnych implantów, przeprowadzone w ostatnim czasie w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach przywróciły pacjentom możliwość normalnego życia.
– Nasze życie po tych zabiegach zaczęło się po raz drugi – mówią leczone w Katowicach pacjentki.
Specjalistycznego leczenia podjął się zespół pod kierownictwem szefowej Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Iwony Niedzielskiej. Szczegóły operacji przedstawiono podczas konferencji prasowej 16 listopada w Katowicach.
– Pomagamy pacjentom, którzy wcześniej leczyli się w innych ośrodkach, ale mimo wcześniejszych zabiegów ich stan się nie poprawiał. W ich leczeniu korzystamy z wiedzy medycznej i z najnowszej technologii. Przywracamy zdrowie i funkcje, bez których wcześniej nie mogli funkcjonować wśród ludzi – powiedziała prof. Iwona Niedzielska.
Medycy ze szpitala przy ul. Francuskiej przeprowadzili pod jej kierownictwem obustronną rekonstrukcję szczęki za pomocą implantu 3D u 31-letniej pacjentki, która urodziła się z obustronnym rozszczepem podniebienia pierwotnego i wtórnego. Kobieta, zanim trafiła do katowickiego szpitala, przeszła w innych placówkach ponad 30 zabiegów, w tym również z użyciem unaczynionych przeszczepów, które zakończyły się jednak niepowodzeniem. Funkcjonowała bez szczęki.
Katowiccy lekarze wykonali zabieg, w którym użyto frezowanego z tytanu implantu. Ze względu na bardzo trudne warunki anatomiczne wymagało to niezwykle starannego projektowania. Ostatecznie implant 3D zamontowano obustronnie na kościach jarzmowych. Dzięki specjalnie zaplanowanym elementom w części ustnej implantu można było wykonać silne zakotwienie nowej protezy. Pacjentka, dzięki przywróceniu wyglądu i funkcji, odzyskała wiarę w siebie.
– To był wyjątkowy zabieg wprowadzenia implantu 3D zastosowany w powikłaniach rozszczepowych, przywracający całkowicie sprawność układu stomatognatycznego – wskazuje prof. Niedzielska.
Kolejny zabieg przywrócił możliwość normalnego życia 19-letniej dziewczynie, cierpiącej z powodu guza żuchwy, który zniszczył cały jej uzębiony odcinek. Pacjentka przeszła w szpitalu im. A. Mielęckiego udany zabieg resekcji i rekonstrukcji żuchwy mikronaczyniowym płatem strzałkowym, z jednoczesnym wprowadzeniem implantów zębowych, dzięki czemu mogła mieć wykonaną protezę. – To było wiele lat leczenia, bólu, traciłam już wiarę. Po zabiegu moje życie się odmieniło, wróciłam do aktywności, nie boję się wychodzić z domu i kontaktów z ludźmi – powiedziała Monika, która obecnie studiuje.
W Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach sukcesem zakończyło się również leczenie 68-letniej pacjentki, u której przeprowadzono w przeszłości całkowitą obustronną resekcję szczęki z powodu nowotworu. Kobieta musiała przez wiele lat używać ciężką płytę akrylową z obturatorem, którą przytrzymywała językiem.
Przez dwa lata powstawały projekty implantu tytanowego 3D, który miał stworzyć rusztowanie dla zapadającej się twarzy i umożliwić noszenie protezy. Przeprowadzono analizy obciążeniowe każdego nowego projektu implantu. Ostatecznie zaakceptowany implant zamontowano w pobliżu szwów łączących kości twarzy i czaszki, a na specjalnie zaprojektowanych w części ustnej implantu elementach osadzono protezę. Dzięki temu pacjentka odzyskała funkcję mowy i żucia oraz sens życia. Na jej prośbę przeprowadzono też rekonstrukcję zbyt krótkiej górnej wargi. (PAP)
Anna Gumułka, fot. freepik.com
Data publikacji: 17.11.2021 r.