Urazy głowy zwiększają ryzyko demencji po latach

Osoby, które przed 50. rokiem życia doznały urazu głowy mogą doświadczać pogorszenia funkcji poznawczych po 70. roku życia – informują naukowcy z University College London. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Annals of Clinical and Translational Neurology”.

Analizowane dane dotyczyły 502 osób – uczestników trwających najdłużej badań kohortowych w Wielkiej Brytanii (MRC National Survey of Health and Development Cohort). Informacje na ich temat zbierano od momentu narodzin (wszyscy badani urodzili się w tym samym tygodniu w 1946 roku).

21 proc. osób przed 53. rokiem życia doświadczyło urazu głowy z utratą przytomności. W wieku 69-71 lat uczestnicy przeszli tomografię oraz testy funkcji poznawczych.

Po wzięciu pod uwagę m.in. wyników testów z wcześniejszych lat życia, poziomu wykształcenia i statusu społeczno-ekonomicznego naukowcy ustalili, że grupa, która doświadczyła urazu głowy osiągała gorsze wyniki podczas testów na koncentrację i szybkość myślenia, niż oczekiwano. Zaobserwowano także małe różnice mikrostrukturalne w mózgu.

Nie wykryto z kolei zwiększenia poziomu beta-amyloidu w mózgach uczestników ani innych oznak uszkodzeń związanych z chorobą Alzheimera.

– Urazy głowy mogą mieć stosunkowo mały, ale znaczący wpływ na zdrowie mózgu i sprawność myślenia w dłuższej perspektywie. Uraz może czynić nas bardziej podatnymi na demencję lub przyspieszać naturalny proces starzenia się mózgu – komentuje autorka badań dr Sarah-Naomi James. (PAP)

koc/ ekr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 15.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również