Uspokoiła się sytuacja epidemiczna w małopolskich DPS-ach

Najnowsze dane pokazują, że w domach pomocy społecznej uspokoiła się sytuacja epidemiczna. Zakażenia SARS-CoV-2 występują w sześciu DPS-ach. Zakażonych jest siedmiu mieszkańców – poinformował w czwartek wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W styczniu i na początku lutego tego roku w domach pomocy społecznej notowano wzrost zakażeń, ale – dzięki szczepieniom – były to poziomy dalekie od tych z jesieni 2020. W ostatnich miesiącach największa liczba zakażeń wynosiła 300.

Ponad 89 proc. mieszkańców małopolskich DPS-ów jest zaszczepionych pierwszą i drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Dawkę przypominającą przyjęło prawie 70 proc. mieszkańców.

W Małopolsce działa niemal 100 domów pomocy społecznej. W placówkach przebywa ok. 7,8 tys. osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

Wojewoda małopolski poinformował w czwartek o kolejnym dofinansowaniu dla DPS-ów. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało im ponad 5,3 mln zł. Dzięki pieniądzom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na 2022 r. placówki kupią m.in. środki ochrony osobistej i sprzęt. Finanse mają też pomóc zapewnić kadrę niezbędną do utrzymania ciągłości usług. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało pieniądze w zależności od liczby mieszkańców i etatów osób zatrudnionych w DPS-ach.

W ubiegłym roku małopolskie DPS-y z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymały ponad 5,1 mln zł. Poza tym ponad 3,1 mln zł dostały na bieżącą działalność z rezerwy celowej budżetu państwa.

Według danych rządu minionej doby w Małopolsce zanotowano 670 zakażeń, oprócz tego 71 ponownych i 17 przypadków śmiertelnych. Na kwarantannie jest prawie 4,3 tys. osób. (PAP)

Beata Kołodziej, fot. WOT

Data publikacji: 17.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również