Uzdrowisko Ustroń udostępnia jeden ze swoich budynków i niemal 170 łóżek na potrzeby walki z COVID-19
- 23.10.2020
Uzdrowisko Ustroń, największy polski kompleks uzdrowiskowy, udostępnia jeden ze swoich budynków dla osób, które łagodnie przechodzą infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Do dyspozycji pacjentów, już w przyszłym tygodniu zostanie przekazanych ok. 170 łóżek. To kolejny ośrodek, po nyskiej siedzibie Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który Grupa AHP przekazała na potrzeby walki z COVID-19, oddając na ten cel w sumie ponad 200 dodatkowych łóżek wraz z personelem medycznym.
Skala zachorowań w województwie śląskim przekracza obecnie 1000 przypadków na dobę. Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń chcąc wspomóc region w walce z koronawirusem wystąpił o decyzję w sprawie czasowego ograniczenia przyjęć i zgłosił do NFZ deklarację otwarcia izolatorium w Sanatorium Narcyz. W przypadku pozytywnej decyzji NFZ Uzdrowisko Ustroń we współpracy ze Szpitalem św. Elżbiety w Katowicach będzie realizowało funkcję izolatorium. Izolatoria to miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test COVID-19, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. W takich miejscach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki.
– W związku z rosnącą skalą zachorowań w województwie śląskim i zapotrzebowaniem na kolejne miejsca dla pacjentów COVID+ zdecydowaliśmy się o przekazaniu jednego budynku Uzdrowiska Ustroń, natomiast jesteśmy przygotowani do bardzo dynamicznych reakcji i gotowi włączyć kolejne budynki do przekształcenia jako izolatoria w walce z COVID-19. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników Uzdrowiska Ustroń, od piątku (23.10.) okresowo ograniczamy przyjęcia w ramach lecznictwa sanatoryjnego, wyłączając budynek sanatoryjny Narcyz z użytku i przeznaczając go całkowicie na izolatorium. W tym czasie przeprowadzimy dezynfekcję pomieszczeń oraz badania wśród pracowników zgodnie z procedurami – komentuje Adam Rybicki, wiceprezes Uzdrowiska Ustroń.
W pozostałych budynkach Uzdrowiska Ustroń została zachowana ciągłość udzielania świadczeń związanych ze skoordynowaną opieką po zawale serca (KOS Zawał) z zachowaniem środków ochrony indywidualnej.
– Pamiętajmy, że oprócz COVID-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie. Obecnie, w Uzdrowisku Ustroń, we wszystkich budynkach oprócz Sanatorium Narcyz, pacjenci korzystają m.in. z rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, ogólnoustrojowej czy pulmonologicznej. Ta ostatnia jest szczególnie zalecana tzw. ozdrowieńcom, czyli osobom, które chorowały na COVID-19, ponieważ zmniejsza zaburzenia oddechowe, zwiększa pojemność płuc oraz wzmacnia mięśnie oddechowe. Prewencja wtórna istotnie wpływa na poprawę jakości i wydłużenie życia pacjentów. Z kolei przebycie ciężkiej choroby znacząco osłabia organizm, powoduje zmniejszenie siły mięśniowej czy nawet zanik mięśni. Nie przerwaliśmy tej działalności w trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów. Kontynuujemy świadczenie usług rehabilitacyjnych, zwłaszcza w zakresie kardiologii – dodaje Adam Rybicki.
Dla bezpieczeństwa Grupa AHP uruchomiła na terenie Uzdrowiska Ustroń laboratorium, w którym wykonywane są szybkie testy PCR na COVID-19 dla pacjentów i personelu medycznego. Niebawem zostanie uruchomiony punkt wymazowy.
– Na bieżąco monitorujemy stan zdrowia naszych pacjentów i w razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji, natychmiast reagujemy. Wprowadziliśmy niezbędne procedury wewnętrzne: specjalne strefy pacjentów, pojedyncze przyjęcia w recepcji, wydłużenie godzin pracy bazy zabiegowej, czyli Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, jak również zwiększyliśmy czas wydawania posiłków. Dbamy o dezynfekcję na terenie Uzdrowiska na bieżąco, a personel jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej – podsumowuje Adam Rybicki.
Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. W sieci oddziałów szpitalnych PAKS leczeni są pacjenci z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego (w tym z ostrym zawałem serca), miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia i wadami serca. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego. Podmioty działające w ramach AHP świadczą kompleksową opiekę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego: od prewencji i profilaktyki po leczenie i rehabilitację umożliwiającą pacjentowi powrót do pełnej aktywności. Na co dzień pracuje w nich ponad 300 wybitnych kardiologów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Świadczenia realizowane w Grupie American Heart of Poland wyróżniają się wysokim stopniem innowacyjności, m.in. stosowane są zabiegi planowe na bazie jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy wszystkich naczyń.
pr/, fot. Uzdrowisko Ustroń
Data publikacji: 23.10.2020 r.