W 2022 r. wsparcie dla osób z zaburzeniami otępiennymi, m.in. w postaci kampanii edukacyjnej
- 23.02.2022
W 2022 r. zaplanowaliśmy wsparcie osób z zaburzeniami otępiennymi i ich bliskich w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 poprzez m.in. kampanię edukacyjno-informacyjną – zapowiedział 22 lutego w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
We wtorek wieczorem sejmowa Komisja Polityki Senioralnej rozpatrywała informacji ministra zdrowia na temat dostępności opieki dla chorych z otępieniem.
Wiceszef MZ Waldemar Kraska powiedział w czasie posiedzenia, że otępienie dotyka najczęściej osoby starsze lub w podeszłym wieku, chociaż zdarzają się przypadki pojawienia tego typu schorzeń około 40. roku życia. Powołując się na badania Polsenior Kraska powiedział, że średnio co szósta osoba powyżej 60 lat w Polsce ma deficyt poznawczy „w stopniu nasuwającym podejrzenie otępienia.”
„W 2022 r. zaplanowaliśmy wsparcie osób z zaburzeniami otępiennymi i ich bliskich w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 poprzez rozpoczęcia kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat chorób otępiennych” – zapowiedział Kraska.
Dodał, że zaplanowano też szkolenia dla nieformalnych opiekunów na temat zaburzeń otępiennych oraz zasad właściwych opieki nad chorymi. Zapewnione ma też być wsparcie psychologiczne i edukacja prozdrowotna nieformalnym opiekunom osób starszych. Opracowane mają też być założenia platformy edukacyjnej i przeprowadzone szkolenia dla służb publicznych zawodów niemedycznych na temat zasad postępowania z chorymi.
Wiceszef MZ dodał, że prowadzone są też prace na temat wczesnej diagnostyki zaburzeń otępiennych. „Tutaj szczególną rolę będzie miała podstawowa opieka zdrowotna” – podkreślił.
Mówił też o powołaniu Krajowej Rady ds. Neurologii, której zadaniem będzie m.in. opracowanie propozycji działań w zakresie organizacji leczenia nad chorymi z zaburzeniami, w tym chorobą otępienną.
W ocenie Kraski powinno to usprawnić diagnozowanie i postępowanie z osobami chorymi na otępienie. Planowane jest też wsparcie psychologiczne dla opiekunów osób z demencją.
„Wśród świadczeń gwarantowanych nie ma produktów wyłącznie dla osób z otępieniem, stąd te osoby korzystają ze świadczeń w zależności od potrzeb zdrowotnych na zasadach ogólnych” – przypomniał Kraska. Sprecyzował, że pacjenci mogą skorzystać m.in. ze świadczeń psychiatrycznych, psychogeriatrycznych, rehabilitacji psychiatrycznej czy opiekuńczo-lecznicznych.
Kraska zapewnił, że resort nie odżegnuje się od deklaracji dotyczących opracowania do 2025 r. dokumentu strategicznego planu wobec demencji. „W roku 2020 ministerstwo podjęło w tym zakresie współpracę z WHO” – zaznaczył. Dodał, że wstępny projekt dokumentu dotyczących osób z demencją ma powstać do końca br.(PAP)
Szymon Zdziebłowski, fot. pixabay.com
Data publikacji: 23.02.2022 r.