W Krakowie rusza punkt OWiT z technologiami asystującymi dla osób z niepełnosprawnościami

Od 16 stycznia osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny mogą odwiedzić pierwszy w Małopolsce Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT). W punkcie w Hali Cracovii przy al. Focha 40 można bezpłatnie skorzystać z porad i konsultacji specjalistów, a także wypożyczyć sprzęt asystujący. Celem działania punktu jest zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. 

W punkcie OWiT jest już dostępny sprzęt i oprogramowanie dedykowane osobom niedowidzącym, niedosłyszącym oraz z niepełnosprawnością kończyn górnych. To m.in. specjalne smartfony z fizyczną klawiaturą, większą czcionką i ultraudzwiękowieniem, elektroniczne lupy, pętle indukcyjne, odtwarzacze książki mówionej, urządzenia umożliwiających sterowanie wzrokiem oraz różnorodne aplikacje asystujące. A to dopiero początek wyposażenia.

– Planujemy stale powiększać zasoby punktu OWiT, tak aby na bieżąco dostosowywać go do potrzeb i różnych rodzajów niepełnosprawności. Chcemy, żeby dostępne u nas technologie realnie wspierały osoby z niepełnosprawnością w komunikowaniu się, uczeniu, aktywizacji zawodowej, a także rozwijaniu hobby – podkreśla Anna Orzechowska, prezes Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, realizatora projektu.

W Ośrodku Wsparcia i Testów porad będą udzielać specjaliści z zakresu surdopedagogiki, tyflopedagogiki, oligofrenopedagogiki oraz rehabilitacji. Beneficjenci mogą bezpłatnie skorzystać z konsultacji, a także wypożyczalni urządzeń i technologii wspomagających osoby z niepełnosprawnościami oraz wstępnego instruktażu wykorzystywania tych technologii w życiu codziennym.  Konsultanci punktu mogą pomóc w doborze optymalnych narzędzi asystujących. OWiT udziela również wsparcia opiekunom i rodzinom osób z niepełnosprawnościami.

OWiT nieprzypadkowo powstał w Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Hali 100-lecia Cracovii. Jest to miejsce w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Punkt będzie funkcjonował przez 5 dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 16:00.

– W Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie trenują sekcje parasportowe, jesteśmy gospodarzem turniejów, obozów i zgrupowań sportu adaptowanego. Punkt z technologiami asystującymi dla osób z niepełnosprawnościami to doskonałe dopełnienie naszych działań w Hali Cracovii. Zapraszamy do skorzystania z kompleksowej oferty naszego obiektu! – dodaje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, zarządzającej Halą Cracovii.

Istnieje możliwość umówienia się do punktu OWiT również w godzinach popołudniowych po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem tel. 793 279 253. Beneficjent będzie mógł, po wcześniejszym umówieniu, skorzystać z usług punktu OWiT również w drugiej lokalizacji – Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie przy ul. Odrzańskiej 13/2.

Punkt Informacyjny OWiT jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji przez PFRON programu pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”.

Podobne punkty powstają w każdym województwie. W Małopolsce zostały podpisane umowy na dwa Punkty OWiT. Drugi będzie prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół  „Klika” w Krakowie i będzie miał swoją filię w Gorlicach.

Szczegółowe informacje o pierwszym punkcie OWiT znajdują się na stronie: owit.aktywizuj.pl 

pr/, fot. OWiT Kraków

Data publikacji: 16.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również