Pacjenci objęci RDTL w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie mają zapewnione dalsze leczenie

Pacjenci objęci programem RDTL, czyli Ratunkowym Dostępem do Technologii Lekowych, mają zapewnioną kontynuację leczenia w 2023 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – poinformowało 14 lutego PAP biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

„13 lutego podpisany został przez Szpital aneks do umowy z Małopolskim OW NFZ, pozwalający na zakup leków niezbędnych do kontynuowania terapii w 2023 roku, dla Pacjentów objętych RDTL. Jednocześnie informujemy, że o powyższym fakcie Pacjenci zostaną poinformowani podczas najbliższych wizyt” – przekazał dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego (SU) Marcin Jędrychowski w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta.

Informację tę Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) otrzymał w ramach postępowania, które wszczął 1 lutego ws. naruszenia zbiorowych praw pacjenta w związku z przerwaniem terapii pacjentów, objętych programem RDTL w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

„Zwracamy uwagę, że dostęp do terapii dla pacjentów mógł zostać zapewniony bez konieczności wszczynania postępowania przez Rzecznika, w trybie bieżącej współpracy szpitala z OW NFZ, do czego zachęcamy w przyszłości” – czytamy w komunikacie RPP.

Na przełomie roku SU poinformował 86 pacjentów, że po 31 marca nie będzie kontynuował leczenia w ramach RDTL. Powodem miał być brak finansów z NFZ. Oznaczałoby to, że pacjenci muszą szukać innej placówki, w której mogliby się dalej leczyć. RDTL umożliwia finansowanie terapii osób, u których wykorzystano już wszystkie dostępne, refundowane metody. Najczęściej chodzi o choroby nowotworowe i hematologiczne.

Prezes NFZ Filip Nowak 1 lutego na konferencji prasowej w Krakowie przekazał, że w 2023 r. finansowanie na RDTL dla placówek w całym kraju będzie wynosić łącznie 300 mln zł, choć pierwotnie planowano 200 mln zł. „To oznacza, że wszyscy pacjenci, którzy zostali włączeni do leczenia (RDTL), mają zagwarantowane to leczenie, a świadczeniodawcy mają zagwarantowane finansowanie leczenia wszystkich pacjentów” – zaznaczył prezes. Kwota blisko 300 mln zł jest zarówno na pokrycie bieżących terapii RDTL, jak i na opłatę nadwykonań za 2022 r.

Zwiększenie finansowania na RDTL NFZ uzasadnia dużym zapotrzebowaniem. W 2022 r. na ten program przeznaczonych było 180 mln zł.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wydał w poprzednim roku 12 mln zł na nadwykonania w ramach RDTL. Kontynuacja rozpoczętych w 2022 r. leczeń w ramach RDTL kosztowałaby szpital w 2023 r. ok. 20 mln zł.(PAP)

Beata Kołodziej, fot. rdtl.org.pl

Data publikacji: 16.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również