W Łodzi ruszył program terapii e-uzależnień u dzieci

Placówka Monaru w Łodzi rozpoczęła pilotażowy program terapii uzależnień dzieci i młodzieży od urządzeń elektronicznych. Po profesjonalną, bezpłatną i bez skierowania pomoc mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym po nastolatki.

Łódzki Monar przy ul. Tuszyńskiej 123/125 jest jednym z dziesięciu ośrodków w kraju realizujących pilotażowy programu terapii e-uzależnień. Według ekspertów śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym wywiera negatywny wpływ na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży. Problem ten narasta w czasie pandemii.

„Za niepokojące uznaje się korzystanie z tych urządzeń przez dzieci ponad cztery godziny dziennie, ale z wyłączeniem czasu poświęconego na naukę. Uzależnienie od komputera czy nadmierne jego używanie, nawet jeśli nie rozpoznamy tego zagadnienia od strony medycznej, jest tylko objawem głębszych problemów, które pojawiają się w życiu młodego człowieka” – podkreślił Tomasz Kołodziejczyk z łódzkiego Monaru.

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców, to ciągła potrzeba korzystania z internetu, komputera, telefonu, brak kontroli nad czasem spędzanym z tymi urządzeniami, a także rozdrażnienie, złe samopoczucie i agresja spowodowane brakiem możliwości lub utrudnieniami w korzystaniu z mediów elektronicznych.

U dziecka można zaobserwować izolowanie się, problemy z koncentracją i ze snem. Relacje wirtualne stają się dla niego ważniejsze od realnych.

Zdaniem specjalistów od terapii e-uzależnień mogą one mieć wiele konsekwencji dla zdrowia fizycznego młodego człowieka (m.in. wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała) i dla jego psychiki (zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania). U dziecka może pojawić się przemoc słowna, zatarcie granicy między dobrem a złem, zanik więzi emocjonalnych i rezygnacja z aktywnego wypoczynku poza domem. Przedawkowanie mediów elektronicznych prowadzi również do szoku informacyjnego, niezdolności do racjonalnej selekcji danych i zaburzeń pamięci.

Z leczenia w ramach programu mogą korzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole i dzieci w wieku szkolnym – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Czas terapii będzie dostosowany do pacjenta i może wynieść nawet ponad 12 tygodni. Aby dziecko zostało objęte profesjonalną opieką, należy zgłosić się do łódzkiego ośrodka Monaru – skierowanie nie jest wymagane.

Na leczenie składają się m.in. porady diagnostyczne i terapeutyczne psychiatry i psychologa i sesje terapeutyczne. Mogą z nich korzystać dzieci i ich rodzice.

Podstawowym celem pilotażu, który potrwa do końca czerwca 2023 r., jest pomoc w wyjściu z uzależnienia. Da on też możliwość przetestowania nowych modeli opieki nad najmłodszymi pacjentami i wypracowania wzorcowej ścieżkę terapeutycznej do wykorzystania na szeroką skalę w całej Polsce.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem.

Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7–9 lat. W grupie 10–12 lat jest to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13–15 lat.(PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska, fot. pexels.com

Data publikacji: 04.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również