W Polsce spadają wydatki na leczenie cukrzycy

W Polsce spadają wydatki na leczenie cukrzycy

Niepokojąco spadają wydatki na leczenie cukrzycy w naszym kraju – powiedział na konferencji w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciej Małecki.

Spotkanie z udziałem chorych na cukrzycę i dziennikarzy zorganizowano z okazji przypadającego 14. listopada Światowego Dnia Cukrzycy.
Prof. Maciej Małecki podkreślił, że z danych Światowej Federacji Diabetologicznej (IDF) wynika, że w 2012 r. w Polsce przeznaczono na leczenie jednego chorego na cukrzycę 1145 dolarów, podczas gdy w 2013 r. już tylko 1035 dolarów. – To niepokojące, ponieważ pod względem wydatków na leczenie tej choroby i tak jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie. Więcej od nas wydają m.in. Łotwa (1135 dol.) oraz Węgry (1117 dol.) – dodał.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, niedoinwestowanie diabetologii powoduje, że w leczeniem cukrzycy typu 2 od wielu lat nie są u nas refundowane leki przeciwcukrzycowe nowej generacji, takie jak inkretyny oraz inhibitory SGLT2 (inhibitory kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2).
Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny zanim po posiłku wzrośnie poziom glukozy. Inhibitory SGLT2 zmniejszają stężenie glukozy w surowicy, a jednocześnie zapobiegają wystąpieniu hipoglikemii (nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi).

– Chorym na cukrzycę typu 2 podawane są głównie starszej generacji preparaty, takie jak metformina. Brakuje jednak leków nowszych, które można stosować w skojarzeniu, bo część pacjentów wymaga stosowania jednocześnie kilku preparatów. Te nowe leki są zalecane przez wszystkie towarzystwa diabetologiczne na świecie – podkreślił prof. Malecki.

Przyznał, że nowoczesne leczenie mają w naszym kraju zapewnione chorzy na cukrzycę typu 1. Choroba ta ujawnia się zwykle w dzieciństwie, u nastolatków lub u młodych osób dorosłych i wymaga stosowania insuliny. Wiele chorych z tym typem cukrzycy używa pomp insulinowych lub mierzy sobie poziom glukozy we krwi i wstrzykuje odpowiednią insulinę.
Specjalista dodał, że wobec diabetyków stosowana jest rozbieżna polityka refundacyjna polegająca na preferowaniu chorych cierpiących na cukrzycę typu 1. – Trzeba to zmienić zwiększając również wydatki na leczenie cukrzycy typu 2 – podkreślił prof. Małecki.

Prezes PTD podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki kompleksowemu leczeniu co roku spada liczba powikłań cukrzycy, takich jak zawały serca, udary mózgu czy przewlekła niewydolność nerek. – W naszym kraju na cukrzycę przeznacza się 7 mld zł rocznie, z tego połowa przypada na leczenie jej powikłań – dodał prof. Małecki.

Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztof Strojek przyznał, że leczenie chorego na cukrzycę w szpitalu jest porażką systemu opieki diabetologicznej. Oznacza bowiem, że doszło do powikłań choroby wymagających specjalistycznego i drogiego leczenia szpitalnego.
Jego zdaniem, diabetycy powinni być leczeni głównie w podstawowej opiece zdrowotnej i poradniach diabetologicznych. – Mamy dość dużą sieć poradni, choć mogłaby być jeszcze większa. Brakuje jednak specjalistów diabetologii, szczególnie w mniejszych ośrodkach na terenie kraju. Mamy obecnie 1,1 tys. diabetologów, a powinno ich być nawet 1,5 tys. – powiedział prof. Strojek.
Specjalista dodał, że efekty leczenia cukrzycy w znacznym stopniu zależą od samego chorego, a nie tylko lekarza i zastosowanego leczenia. – To przede wszystkim chory musi zarządzać swoją chorobą przy pomocy lekarza. Kluczowe znacznie ma utrzymanie właściwego poziomu glukozy zmniejszające ryzyko powikłań – podkreślił prof. Strojek.

Kierownik kliniki chorób wewnętrznych i diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Leszek Czupryniak powiedział, że bardzo ważny jest częsty pomiar glukozy we krwi. – Chory musi jednak wiedzieć, co zrobić, gdy jest on zbyt wysoki, jaką zastosować dietę i jaki powinien podjąć wysiłek fizyczny.

Według prof. Strojka, pacjent nie musi ściśle trzymać się zaleceń lekarza, co do dawkowania przepisanych leków. – Musi jednak zachować zalecany poziom glukozy we krwi – podkreślił.

Z danych przedstawionych przez prof. Małeckiego wynika, że w Polsce na cukrzycę typu 1 leczy się około 200 tys. osób. Z powodu cukrzycy typu 2 leczonych jest ponad 2,1 mln chorych. Jednocześnie podejrzewa się, że 600 tys. osób ma niewykrytą jeszcze cukrzycę. – U niektórych z nich pierwszym objawem choroby jest zawał serca lub udar mózgu – podkreślił specjalista. (PAP)

zbw/ mki/

Data publikacji: 06.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również