W Poznaniu ruszył program telerehabilitacji kardiologicznej

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych uruchamia telerehabilitację kardiologiczną – poinformował 15 grudnia poznański magistrat. Dzięki innowacyjnemu systemowi pacjenci będą mogli trenować w domu – bezpiecznie i pod kontrolą lekarza.

Propozycja POSUM ma pozwolić na dostęp do rehabilitacji kardiologicznej tym pacjentom, którzy wcześniej nie mogli z niej korzystać z powodu np. zbyt dużej odległości do specjalisty czy konieczność zachowania dystansu społecznego.

– Rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna. Udział w niej poprawia rokowania pacjentów, wydłuża ich życie, zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnego incydentu wieńcowego, np. zawału serca – wskazała koordynatorka Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM dr Izabela Panowicz.

– Program, który rozpoczynamy, jest więc bardzo potrzebny – szczególnie teraz, podczas pandemii, liczymy na to, że możliwość przeprowadzania treningów w domu zmniejszy poziom obaw pacjentów i ich lekarzy przed podjęciem rehabilitacji – dodała.

Aby wziąć udział w programie, trzeba uzyskać skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM.

„Tam pracownicy ośrodka – po konsultacji, odpowiednich badaniach i teście wysiłkowym – zakwalifikują pacjenta do konkretnego modelu rehabilitacji. Pierwsze kilka dni obejmują wprowadzenie. W tym czasie pacjenci jeszcze w oddziale będą uczyć się obsługi urządzeń i przechodzić treningi wydolnościowe pod okiem specjalistów, którzy następnie zaprogramują dla nich indywidualne sesje rehabilitacyjne” – podkreślono w komunikacie Urzędu Miasta Poznania.

Wskazano również, że każdemu uczestnikowi programu zostaną wypożyczone urządzenia medyczne monitorujące trening. Przy ich pomocy pacjent będzie mógł ćwiczyć w domu, w odpowiedniej dla siebie formie i czasie, a marsz, bieg, jazda na rowerze, nordic walking czy gimnastyka – zalecane przez lekarza zadania – będą dostosowane do potrzeb i preferencji pacjenta.

„Zaprogramowanym sesjom rehabilitacyjnym będzie towarzyszyć ocena częstości rytmu serca, ciśnienia i EKG. Te dane będą zbierane przez urządzenia i na bieżąco przekazywane do specjalistów w POSUM. Dzięki ciągłemu monitoringowi aktywności fizycznej, trening będzie bezpieczny, a jego parametry – dostosowane do możliwości pacjenta. Taka forma pozwoli też na kontrolę postępów rehabilitacji” – podano.

Z programu telerehabilitacji w POSUM może korzystać jednocześnie 20 osób. Cały cykl trwa 24 dni. (PAP)

Anna Jowsa, fot. freepik.com

Data publikacji: 16.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również