W Radomiu powstanie ogród sensoryczny służący m.in. terapii osób z niepełnosprawnościami

Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę ogrodu sensorycznego, w którym powstaną m.in. strefy zapachu, dźwięku czy barw. Miejsce to będzie służyć m.in. terapii osób niepełnosprawnych, dzieciom z pobliskich przedszkoli i uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej.

Ogród zostanie założony przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy al. Grzecznarowskiego w Radomiu. Placówka ta zgłosiła swój pomysł do budżetu obywatelskiego i uzyskała duże poparcie radomian.

Jak argumentowali w swoim uzasadnieniu wnioskodawcy, będzie to miejsce wspomagające rozwój dzieci zdrowych oraz z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego. Ogród ma też pomagać w edukacji uczniów z niepełnosprawnościami i uzupełniać tradycyjne formy rehabilitacji i profilaktyki zdrowia osób dorosłych.

Pomysłodawcy zapowiedzieli, że w ogrodzie znajdzie się plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Zaplanowane są też m.in strefy zapachu, dźwięku, dotyku, barw, ścieżki sensoryczne o różnych fakturach i ścieżka przyrodniczo-edukacyjna do aktywnego wypoczynku.

Zdaniem wiceprezydenta Radomia Mateusza Tyczyńskiego budowa ogrodu sensorycznego wyróżnia się wśród innych projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego.

– Będzie to nie tylko ogólnodostępne miejsce relaksu, ale także ma służyć szeroko pojętej terapii i usprawnianiu osób z niepełnosprawnościami – zauważył Tyczyński.

Z ogrodu będą mogli korzystać uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także m.in. przedszkolaki, dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju i osoby niepełnosprawne czy uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

Na oferty w przetargu Urząd Miasta Radomia czeka do 15 lutego. Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę placu zabaw wraz z dostawą i montażem urządzeń zabawowych, wykonanie ścieżek edukacyjnych o różnorodnych nawierzchniach, dostawę i montaż urządzeń sensorycznych i edukacyjnych, wykonanie kopca widokowego, a także nasadzeń w ogrodach sensorycznych, rabat kwiatowych, warzywnych i zieleńców.

Teren ma być oświetlony. Zostaną ustawione ławki i inne elementy małej architektury. Zwycięzca przetargu będzie miał na wykonanie prac cztery miesiące. (PAP)

Ilona Pecka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 03.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również